Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.08.2020, 15:30

Huby nie sú len dubáky. Pozor si treba dávať najmä na tie, ktoré nevidíme

  • Ich zbieranie je pre mnohých príjemný relax, ba až adrenalínový šport. Rodina húb je však pomerne rozvetvená, patria tam aj také, ktoré naše oko nevidí.
  • „Je okolo dvestopäťdesiattisíc známych a predpokladá sa, že sú dva milióny neznámych druhov. Keď si zoberiete, že na svete je pár stoviek mykológov, čo robia vedu, a ročne pribúda niekoľko sto nových druhov...“ uvažuje mykológ Mgr. VIKTOR KUČERA, PhD. (42).
  • Ako to, že je hliva mäsožravá? Prečo je plesnivý chlieb nebezpečný? Ktoré huby vás spoľahlivo dostanú na druhý svet?
Huby nie sú len dubáky. Pozor si treba dávať najmä na tie, ktoré nevidíme
Zdroj: Shutterstock

Huby nie sú ani živočíchy a ani rastliny. Čo vlastne sú?
Je to samostatná skupina organizmov, ktoré nie sú schopné vytvárať organické látky, lebo nemajú zelené farbivo chlorofyl a nevedia si vyrábať cukor. Huby teda musia žrať spolu s niekým alebo niekoho. Bunkové steny majú z chitínu. Väčšina druhov je mikroskopická, nevidíme ich voľným okom a sú schopné žiť takmer všade.

Ide o to, že slovo rastliny je odvodené od slova rásť a slovo živočíchy od slova žiť, byť živý. A čo slovo huby?
Fungujú. Huby sú po latinsky fungi.

Sú teda huby živé tvory?
Niektoré skupiny húb sa dokážu hýbať, premiestňovať sa tak, že prelievajú svoju hmotu z jedného miesta na druhé. Napríklad slizovky tvoria plasmodium, čo je jedna velikánska bunka, ktorá môže fungovať tak, že z jedného miesta sa presunie na iné. Čiže dokáže akoby prejsť. Huby vedia aktívne vyhľadávať potravu, napríklad hlivy sú mäsožravé.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 96% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.