Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
31.07.2021, 00:00

Záhada zdravej stravy: Prečo čoraz viac lekárov hovorí áno maslu a tuku

  • Na máloktoré vedecké témy existuje toľko rozporuplných názorov, ako je oblasť výživy.
  • Všetko navyše komplikujú módne vlny, ktoré stravovanie, diéty, snahu jesť zdravo a byť štíhlymi značne ovplyvňujú. Aj preto, že je to zároveň veľký biznis...
  • Ako sa teda zdravým spôsobom čo najrýchlejšie zbaviť kilogramov navyše? Funguje delená strava? Paleodiéta? Obmedzenie tukov? Vylúčenie múky? Vynechanie mäsa? Alebo azda zníženie príjmu cukrov? Práve nízkosacharidová strava je dnes možno najpopulárnejšou diétou. Ide však o zdravý a efektívny spôsob chudnutia?
  • Výskum v tejto oblasti zatiaľ definitívnu odpoveď nepriniesol. Naopak, štúdie mnohokrát prichádzajú s protichodnými závermi. Sporia sa o to i odborníci. Doc. PhDr. LUKÁŠ CIPRYAN, Ph.D. (41), z Katedry štúdií ľudského pohybu Ostravskej univerzity sa touto problematikou intenzívne zaoberá už niekoľko rokov.
Záhada zdravej stravy: Prečo čoraz viac lekárov hovorí áno maslu a tuku
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Hneď na začiatku je potrebné povedať, že vy sám sa stravujete „nízkosacharidovo“. Čo vás k tomu priviedlo?

Je to už asi päť rokov, keď som ako akademik na Ostravskej univerzite premýšľal o ďalšom smerovaní svojej výskumnej činnosti, na čo mi jeden zo zahraničných kolegov poslal vedecký článok o nízkosacharidovej strave a športe. Tá téma bola pre mňa vtedy taká revolučná a zaujímavá, že som sa rozhodol tým viac zaoberať.

Niekedy sa o tejto diéte hovorí ako o nízkosacharidovej, inokedy sa používa i názov ketodiéta. Aký je medzi nimi rozdiel?

O reštrikcii príjmu sacharidov v strave hovoríme, ak je príjem sacharidov za deň menší ako približne 45 % celkového energetického príjmu. Nízkosacharidová diéta je definovaná asi do 25 % sacharidov. V prípade najprísnejšieho obmedzenia sacharidov, keď tvoria len 5 až 10 % z celkového energetického príjmu, sa u väčšiny jedincov začnú vo veľkej miere tvoriť ketolátky. V takom prípade môžeme hovoriť o ketodiéte. Inými slovami, nie každá nízkosacharidová strava musí nutne byť ketodiéta. (Ketolátky tlmia hlad. Vznikajú počas hladovania či nedostatku glukózy, teda cukru v krvi, ako dočasný zdroj energie. Tú vyrábajú z telesného tuku, pozn. red.)

Lekári zvyčajne so zdvihnutým prstom varujú pred zdravotnými rizikami akýchkoľvek diét. Nízkosacharidová nie je výnimkou. Aké k nej mávajú najčastejšie výhrady?

Človek s lekárskym vzdelaním si pojem „ketodiéta“ môže automaticky spájať s rizikom vzniku „ketoacidózy“, teda akéhosi zakyslenia organizmu spôsobeného ketolátkami. (Ketolátky majú kyslú povahu. Pri ich nadmernej tvorbe môže dôjsť k obrovskému prekysleniu organizmu, ktoré spôsobí rozvrat metabolizmu. Riziko ketoacidózy je spojené najmä s cukrovkou
1. typu, pozn. red.) Je to naozaj veľmi vážny, až život ohrozujúci stav. Nepoznám však jedinú odbornú publikáciu, ktorá by uvádzala, že by ketodiéta spôsobila zakyslenie organizmu. Naopak, odborné publikácie jednoznačne ukazujú, že pri ketodiéte nie je produkcia ketolátok pre vznik ketoacidózy dostatočná. Navyše zdravý organizmus má veľmi jednoduché a účinné mechanizmy, ktoré vzniku ketoacidózy spoľahlivo bránia. Napokon, ketolátky nie sú pre organizmus človeka ničím novým ani cudzím. Pozná ich veľmi dobre už od narodenia a vie ich v prípade potreby efektívne využívať ako zdroj energie.

Avšak väčšina lekárov vám povie, že telo sacharidy skrátka potrebuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.