Choroba, žena, vírus (Téma) SNÍMKA: ShutterstockSNÍMKA: Shutterstock
StoryEditor

Primárka mikrobiológie: Po vírusoch útočia baktérie, novým nebezpečenstvom sú však mykotické infekcie

06.05.2023, 00:00
  • Vysoká spotreba antibiotík sa stáva vážnym problémom blízkej budúcnosti. Ich nadužívanie natoľko vytrénovalo obranné mechanizmy baktérií, že na niektoré kmene liečba už prestáva zaberať.
  • Baktérie si totiž odovzdávajú nielen skúsenosti, ale aj gény, zmutované tak, aby boli proti účinným látkam v antibiotikách odolné.
  • „V tom prípade už sú choroby, ktoré tieto baktérie vyvolávajú, antibiotikami ťažko liečiteľné. Alebo dokonca neliečiteľné,“ upozorňuje Václava Adámková, primárka Antibiotického centra Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe. „Budeme znova umierať na bežné infekcie, pretože ich nebudeme mať ako liečiť,“ dodáva Adámková.
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma. 

Pohľad na antibiotickú rezistenciu bol pred covidom veľmi varovný. Uvádzali ste dokonca, že už žijeme v postantibiotickom období. Zmenilo sa odvtedy niečo k lepšiemu?

Situácia sa skôr s covidom zhoršila, pretože na rezistenciu na antibiotiká sa trochu zabúdalo. Infekčné bakteriálne ochorenia možno neprebiehajú tak závažne, takže to ani nebolo veľmi medializované. Je to skôr taká tichá epidémia. Ale v každom prípade sa v našich podmienkach situácia výrazne zhoršila.

Je to zrejmé aj zo štatistických dát?

Áno. Každého pol roka robíme v rámci nemocnice tzv. prehľady rezistencie. Z nich vidíme, ako rezistencia narastá. Podobné výsledky vychádzajú aj z európskych databáz a pri niektorých baktériách je tam, bohužiaľ, nárast naozaj markantný. Keď to vezmem za Česko a Slovensko, došlo počas troch covidových rokov k nárastu rezistencie o 20 až 50 percent. To už je pomerne vysoké číslo.

Je to dané aj tým, že pri covide veľa ľudí bralo antibiotiká preventívne?

Časy boli dramatické a mnoho ľudí si myslelo, že antibiotiká s covidom niečo urobia. Užívali ich zbytočne, hoci išlo o vírusové ochorenie. Antibiotiká ľuďom nielen nepomohli, ale, bohužiaľ, podpísalo sa to práve pod nárastom rezistencie. Druhým faktorom bola skutočnosť, že dochádzalo k mnohým prevozom pacientov, u ktorých sa zhoršil stav, z jedného zdravotníckeho zariadenia do druhého. Paradoxne pri epidemiologických opatreniach, keď všetci museli mať ochranné obleky, vznikal falošný pocit bezpečia. Bol však chránený iba človek, ktorý mal na sebe skafander, zatiaľ čo baktérie ostávali napríklad na rukávoch oblekov a mohli sa prenášať na ostatných pacientov. To sa ukázalo pri šírení rezistentných baktérií ako zásadné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-01 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ekofilozof: Ničíme Zem a odmietame prevziať zodpovednosť, len hľadáme, ako problém odsunúť 02 - Modified: 2023-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zdrojom alergia na psa sú sliny, nie srsť. Tieto veci ste o alergiách, ich vzniku a liečbe mnohí nevedeli 03 - Modified: 2023-04-29 06:04:18 - Feat.: 0 - Title: Odborník Alojz Bomba: Všetky chronické choroby sú spojené s narušením diverzity črevného mikrobiómu
01 - Modified: 2023-09-18 11:57:25 - Feat.: - Title: Odchádzajúca štátna tajomníčka Brocková pre HN: Dôležité je pomáhať pri exporte na nové a perspektívne trhy 02 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Mnohí trpia "cieľovým fetišizmom", plnia ciele, no nie sú šťastní. Pocit šťastia sa však dá natrénovať 03 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Dospievajú deti skôr ako kedysi, ako veľmi ich ovplyvňuje strava a na čo dať v puberte pozor? 04 - Modified: 2023-09-15 22:05:00 - Feat.: - Title: Historik o propagande: Bola tu vždy, tá najprimitívnejšia mieri na elektorát, ktorý uverí každej hlúposti 05 - Modified: 2023-09-18 07:01:58 - Feat.: - Title: Vojna, akú nechceme: Ukrajinský konflikt je možno len akási predohra, hovorí analytik a publicista
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
19. september 2023 15:27