StoryEditor

Odborník Alojz Bomba: Všetky chronické choroby sú spojené s narušením diverzity črevného mikrobiómu

29.04.2023, 00:00
Autor:
Dan HimičDan Himič
  • Mnohí odborníci upozorňujú, že náš mikrobióm súvisí s celkovým zdravotným stavom a opačne. Takže by sme si mali rozmaznávať tzv. priateľské baktérie, dbať na správnu životosprávu.
  • „Mikroorganizmy medzi sebou spolupracujú, je to zázračné spoločenstvo, ktoré využíva podmienky nášho tráviaceho traktu pre svoju existenciu, ale zároveň produkuje mnohé metabolity, ktoré vstupujú do regulačných funkcií nášho organizmu a pomáhajú zabezpečovať jeho správnu činnosť,“ vraví odborník na črevný mikrobióm Alojz Bomba.
  • Čo všetko pôsobí na náš mikrobióm? Sú všetky probiotiká rovnaké? A čo sú vlastne prebiotiká sa dočitate v článku publikovanom v magazíne Téma.

O probiotikách sa pomerne často hovorí a popri nich sa spomínajú aj prebiotiká. Čo sú to teda prebiotiká?

O probiotikách vieme, že sú to prospešné mikroorganizmy, ktoré majú pozitívne účinky na zdravie svojho hostiteľa, ak sú podávané v primeranom množstve. Môžu pomôcť v regulácii mnohých fyziologických funkcií, predovšetkým optimalizujú tráviace procesy, majú veľmi pozitívny vplyv na imunitný systém, či už imunoregulačný alebo imunostimulačný efekt, a majú aj tlmiaci efekt voči škodlivým baktériám. A prebiotiká sú, zjednodušene povedané, potrava pre probiotiká. Bežne sa vyskytujú v potravinách, sú to tzv. oligosacharidy, ktoré sa vyskytujú najmä v zelenine a ovocí. Človek tieto prebiotiká nedokáže tráviť svojimi enzýmami, takže sa dostávajú do hrubého čreva, kde stimulujú rast a metabolickú aktivitu probiotických baktérií.

image

Téma, č. 18 SNÍMKA: Archív Hn

SNÍMKA: Archív Hn

Čiže tieto sa nimi živia?

Áno, pomáha im to v raste, rozmnožovaní a prospešnej činnosti na zdravie človeka. Existujú aj prípravky, ktoré kombinujú obe – aj prebiotiká a aj probiotiká. Musí to však byť špecificky vyskúšané, ktorý kmeň probiotík je vhodný pre to-ktoré prebiotikum, a tieto prípravky nazývame synbiotiká. My sme v roku 2002 ešte v košickom Ústave experimentálnej veterinárnej medicíny prišli s konceptom potencovaných probiotík.

To sú aké?

Ide o bioprípravky obsahujúce probiotické kmene mikroorganizmov a synergicky pôsobiace komponenty prirodzeného pôvodu, čo vlastne rozširuje koncept synbiotík. Ukázalo sa totiž, že nielen kombinácia prebiotík s probiotikami, ale napríklad aj kombinácia probiotických mikroorganizmov s omega-3-polynenasýtenými mastnými kyselinami, je veľmi prospešná. Tieto kyseliny zlepšujú schopnosť probiotických baktérií priľnúť na črevnú sliznicu človeka a toto zvýšenie adherentnej – priľnavej schopnosti vplýva na zvýšenie ich inhibičného efektu proti škodlivým baktériám. Ako efektívna sa ukázala aj kombinácia s niektorými rastlinnými komponentmi.

Ktoré potraviny by sme mali konzumovať, aby sme naše probiotické mikroorganizmy „nakŕmili“ vhodnými prebiotikami?

Na vedeckých konferenciách vždy vravievam, že základ, ako sa môžeme pravidelne, dlhodobo a cielene starať o svoj mikrobióm, je práve strava. Hlavnou zložkou, ktorá je prospešná pre tieto baktérie, je vláknina. To znamená, čo najviac vlákniny, predovšetkým zeleniny, ovocia, to je najdôležitejšia zložka, pretože vláknina má podobné vlastnosti ako prebiotiká a podporuje rast prospešných baktérií v tráviacom trakte. Z ďalších potravín sú veľmi dôležité aj

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-03-18 08:05:00 - Feat.: 0 - Title: Každý má v sebe kus neandertálca. Kríženie s príbuzným ľudským druhom prinieslo našim predkom aj mnoho výhod 02 - Modified: 2023-02-14 14:04:55 - Feat.: 0 - Title: Problémová oblasť brucha: Pridajte do jedálnička týchto pár potravín a podarí sa vám schudnúť 03 - Modified: 2023-02-10 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Neviditeľné potravinové hrozby: Ako si neuškodiť jedlom? 04 - Modified: 2022-12-24 23:03:15 - Feat.: 0 - Title: Rizikoví ničitelia bolesti: Ktoré voľnopredajné lieky vás môžu zabiť? 05 - Modified: 2022-09-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zápal ako skrytý nepriateľ: Kedy zbystriť pozornosť a môžu alergie odznieť?
01 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Mnohí trpia "cieľovým fetišizmom", plnia ciele, no nie sú šťastní. Pocit šťastia sa však dá natrénovať 02 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Dospievajú deti skôr ako kedysi, ako veľmi ich ovplyvňuje strava a na čo dať v puberte pozor? 03 - Modified: 2023-09-15 22:05:00 - Feat.: - Title: Historik o propagande: Bola tu vždy, tá najprimitívnejšia mieri na elektorát, ktorý uverí každej hlúposti 04 - Modified: 2023-09-18 07:01:58 - Feat.: - Title: Vojna, akú nechceme: Ukrajinský konflikt je možno len akási predohra, hovorí analytik a publicista 05 - Modified: 2023-09-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Umelé sladidlá, „light“ potraviny, rastlinné mäso: Poznáte najväčšie pasce diétnych potravín?
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
22. september 2023 09:21