StoryEditor

Sníva sa vám o nahote, lietaní, smrti či vražde? Vyznajte sa v snoch aj v tom, čo vám chcú povedať

27.05.2023, 00:00
  • „Sny používajú zvláštne symboly a sú zhustené. Počas pár minút sa nám snívajú dlhé filmy. Dalo by sa povedať, že majú svoju vlastnú, špecifickú filmovú reč. Päťkrát za noc vlastne chodíme do kina a mali by sme si to užiť,“ hovorí popredný slovenský psychológ a súdny znalec Anton Heretik (72).
  • On so snami pracuje v rámci svojej psychoterapeutickej praxe a na Katedre psychológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave vyučuje predmet práca so snami.
  • Čo všetko už o snoch dnes veda vie? A dá sa z nich naozaj predpovedať budúcnosť? To všetko sa dozviete v rozhovore publikovanom v magazíne Téma.

Zaskočil vás niekedy sen vášho klienta?

Sny sú fascinujúce. Je to bohatá studnica plná rôznych nápadov, dejov a obrazov, ktoré prekvapia nielen klientov, ale mnohokrát aj nás. Veľkú úlohu zohráva dôvera. Dobrá známka našej spolupráce s klientom je, že nám ochotne porozpráva aj sny, ktoré sú bizarné a trápne. Na začiatku terapie často klienti sny trošku cenzurujú, majú obavy z toho, čo nám môžu povedať, aby sa nestrápnili. V knižke o snoch, ktorú sme s manželkou napísali, hovoríme o tom, že v prvom rade hrá úlohu motivácia. Chodia za nami ľudia, ktorí sú nadšenci, dlho sa už snami zaoberajú, čítajú si o nich a všeličo vedia. Ale sú aj klienti, ktorí sú veľmi racionálni, skôr technicky zameraní, majú k tomu vyslovene odpor a nechcú sa tým vôbec zaoberať. Snažíme sa ich teda motivovať a vysvetľovať. Zakaždým, keď mi klient povie, že sa mu snívajú samé blbosti, hovorím: „Hovoríte o vašej duši, že je to blbosť?“ Niektorých klientov sa nám časom podarí získať.

image

Čo vás prinútilo napísať knihu o snoch?

S manželkou máme obaja psychoterapeutický výcvik, ktorý zohľadňuje aj prácu so snami. Roky sa to v nás zbieralo, čítali sme rôzne výklady, a potom sme si povedali, že skúsime napísať realistickú knižku, kde by sme poukázali na to, že existujú rôzne prístupy k snom z hľadiska rôznych psychologických smerov. Snažili sme sa, aby to nebola len čistá teória, ale aby to bolo aj praktické. Nešlo nám však o to, zbierať nejaké bizarnosti a „pikošky“. Priali sme si, aby to čitateľom pomohlo, rozšírilo im to obzory a nejako ich to posunulo. Mnoho ľudí, ktorí si prečítali našu knižku, si často myslí, že je to naša hlavná činnosť, a že keď prídu na sedenie, tak sa 50 minút venujeme len snom. To je však len doplňujúca metóda. My pracujeme s tým, čo sa deje v ich živote, aké mali emócie, aké problémy riešia, aké majú príznaky, a sen je len ďalší prístup, ako sa o tom dozvedieť viac.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-06 22:08:42 - Feat.: 0 - Title: Astrobiológ: Šanca, že sú vo vesmíre inteligentné bytosti, je slušná. Možno sa nám len vyhýbajú 02 - Modified: 2023-05-23 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Terapeut: Alkohol je nečakane rýchlo návykový, abstinentka bola do troch mesiacov na litri vodky denne 03 - Modified: 2023-04-20 05:30:00 - Feat.: 0 - Title: Vraždiaci panici s nenávisťou k ženám: Čiernobiely svet nesmelých mužov je reálnou hrozbou
01 - Modified: 2023-05-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Odevná dizajnérka Marina Žiaková: Môj UFOdress je technologický vynález 02 - Modified: 2023-05-25 12:34:03 - Feat.: - Title: Martin Klus pre HN: Jeden volebný obvod spravil zo slovenských strán servisné organizácie svojich predsedov 03 - Modified: 2023-05-24 10:34:47 - Feat.: - Title: Hrali napi*u. Rozhovor lotyšského hokejistu baví internet, jeho hláška v češtine zaskočila aj reportéra 04 - Modified: 2023-05-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Terapeut: Alkohol je nečakane rýchlo návykový, abstinentka bola do troch mesiacov na litri vodky denne 05 - Modified: 2023-05-23 10:02:13 - Feat.: - Title: Bitka o Bachmut ukázala hlavnú slabinu Ukrajincov, Rusko čaká veľmi ťažké obdobie, tvrdí expert
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
27. máj 2023 00:05