O pavúkoch zvyčajne vieme, že majú štyri páry nôh, niektoré druhy pletú pavučiny, iné nie, niektoré sú jedovaté, čo je asi tak všetko, a väčšina ľudí v nich nenachádza zaľúbenie. Prečo sú nám pavúky nesympatické?
Existuje veľa teórií a jedna z nich je, že ide o pozostatok z čias, keď naši predkovia žili v prírode a ich strach bol ešte racionálny, pretože viac prichádzali do styku s pavúkmi, z ktorých boli mnohé pre ľudí nebezpečné. A tento strach je výsledkom vývoja človeka už teraz iracionálny, pretože napríklad v našich podmienkach sú všetky pavúky pre nás neškodné.
Pavúkov sa mnohí desia aj pre ich vzhľad a dokážu panikáriť už pri pohľade na obyčajného neškodného kosca, čo vlastne ani nie je pavúk.
Neraz sa najviac bojíme toho, čo nepoznáme. Pavúky sú pomerne málo známe, bežný človek často nevie, že naše druhy nie sú nebezpečne jedovaté pre človeka.
Veľkú rolu asi hrajú povery a povedačky typu: križiak je jedovatý a podobne?
Samozrejme, že aj v tejto sfére sa vyskytujú dezinformácie. Je to aj tým, že pavúky sú diametrálne odlišné od iných nám bližších zvierat, napríklad domácich miláčikov, čo sú väčšinou cicavce alebo vtáky. Pavúk má úplne odlišnú stavbu tela, osem očí, osem nôh, hryzadlá, pripomína až akéhosi mimozemského živočícha. Preto im ľudia nerozumejú, obávajú sa ich a dávajú im vlastnosti, ktoré nemajú.
Koľko druhov pavúkov žije na Slovensku?
Okolo tisícky a každý rok nachádzame nejaké nové druhy. Je to tým, že arachnológov – odborníkov na pavúky – nie je až tak veľa, ako napríklad ornitológov alebo entomológov, preto sú niektoré druhy pavúkov prehliadané. Ďalšie nové druhy sa na naše územie šíria odinakiaľ.
Ktorý slovenský pavúk je najväčší?
Strehúň škvrnitý, telo má veľké tri centimetre a s rozpätím nôh približne osem. Je to na naše pomery slušne veľký pavúk.
Hryzie?
Áno, väčšie
Zostáva vám 88% na dočítanie.