Mohol by sa dnes našinec bez strachu napiť z nejakej rieky, ako napríklad niekde v Nórsku?
Určite je dnes situácia podstatne lepšia, než bola povedzme pred tridsiatimi – štyridsiatimi rokmi. Tým, že komunizmus padol, sa týmto veciam začala venovať nielen pozornosť, ale aj nemalé financie. A ak sa pozriete ešte hlbšie do minulosti, nepovedal by som, že by situácia bola lepšia ako dnes. Ale napriek tomu by som piť vodu z riek neodporúčal, pretože to nikdy nie je úplne bez hygienického rizika.
Kalí napriek tomu niečo radosť z evidentne čistejšej vody?
Existujú aj parametre, ktoré sú horšie ako v minulosti, ako je napríklad prítomnosť rôznych nebezpečných látok, lenže si musíme uvedomiť, že pred nejakými tridsiatimi rokmi neboli analytické metódy na takej vysokej úrovni, takže sa tam v súčasnosti tých látok objavuje oveľa viac, hoci tam boli aj v minulosti. Len sme to vtedy nevedeli. Pred tými dvadsiatimi – tridsiatimi rokmi sa rozhodne nepočítalo s tým, že by raz mohli byť veľkým problémom liečivá, ktoré sú dnes dosť závažný problém.
V akom stave je príroda dnes, keď ju porovnáte s dobou, keď ste v mladosti, začiatkom päťdesiatych rokov, vyrážali na výpravy s woodcraftermi, teda s vyznávačmi hnutia lesnej múdrosti?
Chodil som na gymnázium v Děčíne, kde sme mali woodcrafterský kmeň Vychádzajúceho slnka, a chodili sme po okolí pravidelne každý víkend. Jedným z cieľov našich výletov bolo České Švajčiarsko, kde je riečka, ktorá sa volá Křinice, a kde vtedy nebol vôbec nikto. Bolo to krátko po odsune, takže okolo nemeckých hraníc bolo minimum ľudí, občas nejakí nemeckí turisti, ale z Čechov vôbec nikto. Z tej Křinice sme bežne pili, čo by som dnes tiež neodporúčal, hoci určite nie je nijako znečistená. Na druhej strane si spomínam, ako sme chodili k neďalekej väčšej rieke Kamenici, kde sme si raz požičali loďky a išli sme po nej z Českej Kamenice dole do Hřenska. Lenže to bola smradľavá stoka.
Už vtedy?
Áno, bolo to obdobie, keď tam všetky miestne fabriky, ktoré išli naplno, nehanebne vypúšťali úplne všetko. Potom sme štrnásť dní doma smrdeli, pretože sme sa toho nemohli zbaviť. No a dnes tam chodia turisti, pretože je to krásna, čistá rieka. Takže sa nedá povedať, že pred sedemdesiatimi rokmi bola voda všade čistejšia alebo špinavšia. So životným prostredím to však s pribúdajúcimi rokmi bolo čoraz horšie. Komunistický režim sa o životné prostredie až do osemdesiatych rokov minulého storočia nezaujímal.
Zostáva vám 83% na dočítanie.