StoryEditor

Skutočne ľudový elektromobil? Do hry má už čoskoro vstúpiť lacná Dacia

14.01.2019, 10:15
Do elektrifikácie sa má už onedlho pustiť aj automobilka, akou je Dacia.

Elektromobil je dnes nepochybne veľký hit. Áno, sú ešte automobilky, ktoré ho zatiaľ nemajú v ponuke, alebo ani automobily s hybridným pohonom, no ich počet každým rokom klesá.

Môžu za to aj stále prísnejšie emisné normy a emisie flotíl značiek. Dacia patrí tiež k tým, ktorí sarpe zatiaľ spoliehajú a jazdia len na klasické fosílne palivá.

Najnovšia generácia obľúbeného "ľudového" SUV Dacia Duster, ktorá by mohla byť v budúcnosti tiež prvým elektromobilom:

​Ale to sa môže už čoskoro zmeniť. Prvý elektromobil značky Dacia by totiž mohli predstaviť už onedlho a má existovať hneď aj vo viacerých verziách. Typicky pre ľudovú značku, mali by to byť opäť cenovo dostupné novinky - elektromobily.

Elektrická Dacia by teda mala spĺňať to najhlavnejšie, byť lacná. Každý elektromobil je v konkurencii bežných áut so spaľovacími motormi jednoducho neúmerne drahý. Dacia by to však mohla s príchodom ich vôbec prvého počinu tohto typu zmeniť.

Jean-Christophe Kugler, európsky šéf značky Dacia, prezradil pre anglický magazín Express, že automobilka zostane aj s elektromobilmi verná svojej tradícii lacného výrobcu, teda cenovo dostupnej značky. Automobilka Dacia by tak mohla čerpať z výhod aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi, elektrický Renault Zoe tu už napríklad existuje.

Pre nich tak stačí technológiu zlacniť a implementovať do svojich modelov. Iste, úplne jednoducho to nepôjde, nové modely by však mohli byť na takýto druh pohonu lepšie pripravené.

​A kedy by sa tak mohlo stať? Podľa odhadov by mohol výrobca predstaviť elektrickú Daciu už budúci rok, zatiaľ však len asi ako predobraz sériového automobilu - teda akýsi koncept.

Dojazd pravdepodobne neprekročí hranicu 150 kilometrov, má byť určená vyslovene pre použitie v meste a tam podobný dojazd postačuje. Čo myslíte, dokáže sa zmestiť Dacia s cenovkou elektrického auta pod "magickú" hranicu 10-tisíc eur?

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.

01 - Modified: 2023-12-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Obľúbená ikona od Toyoty dostala prvýkrát hybridný pohon. Na terén však nezanevrela 02 - Modified: 2023-12-08 10:24:23 - Feat.: - Title: Štýlovka od Suzuki v novej forme: S pohonom všetkých kolies, štvorvalec však odišiel 03 - Modified: 2023-12-07 21:57:29 - Feat.: - Title: Jazda v elektromobile bez zastávok na nabíjanie. Stellantis v Madride otestuje systém výmeny batérií 04 - Modified: 2023-12-08 23:00:00 - Feat.: - Title: TÜV Report 2024: Toto sú najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé nové automobily 05 - Modified: 2023-12-07 11:20:00 - Feat.: - Title: Voľba a spoliehanie sa na elektromobilitu je v podaní newyorských cestárov úplné fiasko
menuLevel = 2, menuRoute = auto/automobilky, menuAlias = automobilky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
09. december 2023 22:34