StoryEditor

Od marca platí pre vodičov veľká zmena. Pokuty hrozia aj napriek nepripraveným mestám

02.03.2022, 13:26
Autor:
TASRTASRrperpe
Za nesprávne parkovanie - státie na chodníku - budú vodiči platiť pokuty až do takmer 80 eur. Novela zákona vstúpila do platnosti od marca tohto roka.

Mnohých novinka nepoteší, iní ju vítajú a tešia sa na čistejšie priestory miest. Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť v utorok 1. marca 2022, totiž upravuje možnosti parkovania na chodníkoch a vodičom zrejme poriadne skomplikuje život. 

Doteraz bolo možné na chodníkoch parkovať v podstate kdekoľvek, kde bol zachovaný zákonom daný minimálne priestor v rozsahu 1,5 metra na komfortný pohyb chodcov.

To sa však mení a od marca už šoféri budú musieť hľadať plnohodnotné parkovacie miesta mimo chodníkov či úseky, kde parkovanie na chodníku povoľuje dopravné značenie. V opačnom prípade im hrozí nemalá pokuta.

Mestská polícia v Bratislave bude pri šoféroch, ktorí budú od utorka 1. marca 2022 parkovať na chodníkoch v rozpore so zákonom, postupovať podľa platnej legislatívy. Vodičom bude možné udeliť pokuty, riešiť situáciu však bude možné aj dohovorom.

Prioritne budú riešené priestupky, ktoré budú ohrozovať alebo obmedzovať obyvateľov. TASR to povedala hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová.

HN/Radoslav Petrík

"Za priestupok bude možné uložiť pokutu do 50 eur v blokovom konaní alebo majiteľa auta riešiť formou takzvanej objektívnej zodpovednosti, kde je pokuta vo výške 78 eur. Samozrejme, vodičov je možné riešiť aj dohovorom," uviedla Krajčovičová s tým, že výška pokuty a jej forma bude závisieť aj od závažnosti priestupku.

Polícia ubezpečuje, že bude preverovať každý oznam na linku 159 alebo zaslaný prostredníctvom webu či mobilných aplikácií. "Prioritne budeme riešiť priestupky, ktoré ohrozujú alebo obmedzujú slušnú majoritu obyvateľov Bratislavy," zdôraznila Krajčovičová. Týkať sa to bude napríklad jazdy po chodníku alebo parkovania na chodníku, pri ktorom neponechá šofér dostatočný priestor na priechod ľudí s kočíkom či na vozíku.

​Rovnako to bude platiť pri parkovaní na verejnej zeleni, blokovaní výjazdu z parkoviska či z parkovacieho boxu. Veľakrát sme sa i osobne stretli v uliciach hlavného mesta s výjazdom z bočnej ulice, kde vodič nemá absolútne žiadny prehľad o premávke na hlavnej ceste a je odkázaný pri výjazde na "vystrkovanie nosa a šťastie". Vo výhľade totiž často bránia práve autá na chodníkoch.

Odvráteným problémom tejto situácie však je nedostatok náhradných parkovacích miest. Ak novela z chodníkov autá odstraňuje, kam ich prenesieme? Reálne v dnešných dňoch hrozí mestám "parkovacia katastrofa", keď sa množstvo takto parkujúcich vozidiel nebude mať kam presunúť a budú nútení riskovať pokutu nezákonným odstavením auta na chodníkoch. 

HN/Radoslav Petrík

​Samosprávy zákaz parkovania síce vítajú, žiadajú však jeho oddialenie. Do Národnej rady (NR) SR už bol predložený návrh zákona o cestnej premávke. Jeho úprava by mala umožniť mestám a obciam získať čas na vyriešenie nedostatku parkovacích miest (vyznačenie miest a osadenie značiek) a autá by mohli v prechodnom období parkovať aj na chodníku podľa doterajších pravidiel.

Prechodné obdobie by malo trvať do konca marca 2024, vo februári posunulo plénum NRSR návrh do druhého čítania, pričom rozhodovať by poslanci mohli už na schôdzi začínajúcej 15. marca.

01 - Modified: 2024-05-28 12:00:00 - Feat.: - Title: Hyundai prináša svoj vylepšený mestský crossover už aj na Slovensko. Koľko stojí? 02 - Modified: 2024-05-28 10:30:00 - Feat.: - Title: Cestujúcim v bratislavskej MHD sa po vyše 20 rokoch prihovára nový hlas. Rozhlasovú redaktorku nahradila umelá inteligencia 03 - Modified: 2024-05-28 09:00:00 - Feat.: - Title: Ľudovka valcuje konkurenciu: Toto je 20 najpredávanejších áut tohto roka v Európe 04 - Modified: 2024-05-27 10:00:20 - Feat.: - Title: Slováci ich jednoducho milujú: Spoznáte modely českej Škody podľa podpisu svetiel? 05 - Modified: 2024-05-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Zabudnite na SUV. Ford má luxusnú rodinnú dodávku, ktorá veľkosť výborne maskuje
menuLevel = 2, menuRoute = auto/doprava, menuAlias = doprava, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
29. máj 2024 05:49