StoryEditor

Seat vstupuje do motocyklového sveta. Pripravuje svoj úplne prvý elektrický skúter​

07.11.2019, 12:27
Autor:
rperpe
Oficiálna premiéra novinky sa uskutoční 19. novembra v Barcelone na veľtrhu Smart City Expo World Congress.

Značka Seat zapracovala v oblasti mestskej mobility a aktuálne vstupuje na motocyklový trh predstavením svojej novej štúdie s označením Seat eScooter. Pôjde tak o vôbec prvú európsku automobilovú značku, ktorá bude predávať vlastné elektrické jednostopové vozidlo, ekvivalentné motocyklu s objemom motora 125 centimetrov kubických.

Elektrický skúter tak doplní stratégiu mestskej mobility značky, zameranú na poskytovanie udržateľných riešení pre mestá. Patrí sem nielen štúdia elektrického mestského vozidla Minimó, ale aj sériová verzia elektrickej kolobežky eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú predstavili na veľtrhu Smart City Expo 2018. Mimochodom, v redakcii sme už mali možnosť si túto elektro-kolobežku vyskúšať.

​​„Kontinuálny rast veľkých miest vytvára ako jednu z hlavných výziev zabezpečenie efektívnej mobility. Dnes robíme ďalší krok v rámci našej stratégie mestskej mikromobility potvrdením premiéry prvého elektrického skútra v histórii našej značky,“ povedal Luca de Meo, predseda predstavenstva SEAT.

Barcelona nie je náhodne vybraným mestom na premiéru prvého elektro-skútra značky. Okrem toho, že ide o španielsku automobilku je práve Bracelona mesto s najväčším počtom motocyklov na počet obyvateľov v Európe a zároveň má dlhoročnú tradíciu jednostopovej mobility.

Seat pritom vyvinul štúdiu v spolupráci s výrobcom elektrickým motocyklov Silence z Barcelony a elektrický skúter bude predávať tak súkromným zákazníkom, ako aj flotilovým zákazníkom – firmám poskytujúcim službu zdieľania vozidiel.

Automobilka sa však nachádza v procese transformácie na poskytovateľa služieb mobility, ktoré idú nad rámec výroby a predaja vozidiel. Toto úsilie je reakciou na jeden z veľkých trendov mobility budúcnosti – kolaboratívnej, zdieľanej a trvale udržateľnej ekonomiky.

​V tomto duchu už spoločnosť poskytuje službu zdieľania vozidiel cez Respiro a predáva spomínanú elektrickú kolobežku eXS KickScooter. Tá je dostupná aj v rámci služby zdieľania vozidiel prostredníctvom start-upu UFO.

Okrem toho značka začiatkom tohto roka bol predstavený koncept Seat Minimó - štvorkolesové dvojmiestne vozidlo, kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Je konštruované s ohľadom na potreby platforiem mobility, ktoré budú v budúcnosti determinovať premávku v mestách.

01 - Modified: 2023-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Toto je prvé BMW M svojho druhu. Nemecký rýchlik je prekvapivo zábavný i všestranný 02 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Ktoré autá sú voľbou na istotu? Tieto značky patria medzi vôbec najspoľahlivejšie 03 - Modified: 2023-09-22 09:11:00 - Feat.: - Title: Unikátny offroad „zo starej školy“ oficiálne aj na Slovensku. Je vydarenou skladačkou 04 - Modified: 2023-09-21 12:20:00 - Feat.: - Title: Ford prekvapuje horúcou novinkou. Ranger dostane prvýkrát verziu aj pre „ekológov“ 05 - Modified: 2023-09-21 09:59:26 - Feat.: - Title: Odvrátená stránka dnešného trendu: veľké kolesá na aute sa vám nemusia vyplatiť
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
24. september 2023 12:38