StoryEditor

Elektromobil, ktorý netreba nabíjať aj celé mesiace. Cenou chce vydláždiť cestu pre dostupný model

14.06.2022, 14:14
  • Novinka Lightyear 0 prichádza v sériovej podobe, do výroby zamieri na jeseň 2022.
  • Vyznačovať sa bude perfektnou aerodynamikou a taktiež efektivitou.
  • Spotreba má byť len okolo 10 kWh na sto kilometrov a dojazd môžete dosiahnuť aj tisíc kilometrov.

Holandský startup predstavil ešte pred šiestimi rokmi zaujímavý koncept elektromobilu s označením Lightyear One, ktorý mal podľa vtedajších vyhlásení spoločnosti Lightyear zabezpečovať solárnymi panelmi v ideálnych podmienkach nabitie 12 kilometrov za hodinu, a to len za pomoci slnečných lúčov.

Teraz, s odstupom času, sa značka opäť hlási o slovo a svetu predstavuje sériovú verziu tohto vozidla. S pozmeneným menom, ale aj množstvom nových detailov či vizuálnych riešení. Novinka bude prvá v portfóliu, no nie nadlho. Lightyear rozšíril svoju pracovnú silu na 500 ľudí a uzavrel zmluvy s viac ako stovkou dodávateľov, pričom na prelome rokov 2024 a 2025 chce priniesť na trh aj dostupné e-auto. 

Špičkové riešenia 

Model Lightyear 0, ako sa prvá lastovička startupu finálne označuje, je veľký päťmiestny sedan s dĺžkou o 83 milimetrov presahujúcou päť metrov, na šírku má 1,97 metra a na výšku iba skromných 1,44 metra. Pýšiť sa pritom môže nielen majestátne pôsobiacim dizajnom karosérie s rezanou strechou, ale taktiež na pomery elektromobilov priaznivou hmotnosťou len 1 575 kilogramov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.
23. jún 2022 13:16