StoryEditor

Zdraželi aj o tisíce eur: Porovnali sme medziročne najlacnejšie autá na Slovensku

14.05.2022, 17:57
  • Aktuálne si do 10-tisíc eur vieme kúpiť len jediný model.
  • Zdražovanie zasiahlo v zásade všetky značky automobilov.
  • Ceny najdostupnejších áut na Slovensku štartujú od zhruba 11-tisíc eur a viac.

Drahšie potraviny, drahšie palivá, drahšie služby i problémy vo výrobných závodoch. Zdražovanie sa na nás valí snáď z každej strany a nevyhýba sa ani novým automobilom. A čo viac, medziročne sa ich kúpna cena zvýšila aj o niekoľko tisíc eur, takže aj tie najlacnejšie autá už nekúpite za nižšiu sumu, než 11- alebo 12-tisíc eur.

Pritom ide o absolútne základné výbavy, ktoré mnohých zákazníkov neuspokoja alebo im kvôli potrebám a využívaniu vozidla nebudú vyhovovať. Že sa teda obrátite na jazdenky?

Sklameme vás, ceny jazdených vozidiel stúpajú rovnakým, ak nie ešte väčším tempom ako sumy za novinky na trhu. Iba prednedávnom sme vám dokonca priniesli prehľad najpredávanejších bazárových áut, výhľad do budúcnosti očami odborníkov a odporúčanie, že ak chcete auto z druhej ruky, už včera bolo neskoro.

Ceny totiž podľa kompetentných raastú o zhruba 15 percent ročne a tento trend sa najbližšiu dobu rozhodne meniť nebude. Naopak, môže dôjsť k ešte výraznejšiemu zdražovaniu, nakoľko dopyt po vozidlách (či už nových alebo tých jazdených) absolútne nepokráva ponuka. Jazdeniek je už dlhšiu dobu nedostatok a na nové autá si záujemcovia počkajú aj rok a pol.

Za všetkým stojí dôsledok pandémie koronavírusu, opatrení vlád naprieč svetom, čipová kríza a najnovšie tiež vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Ten výrazne ovplyvnil aj produkciu vozidiel či najmä dodávku náhradných i kľúčových dielov na výrobu áut. V konečnom dôsledku sa tak niektoré produkcie vozidiel pozastavili, okresali sa výbavy alebo výrazne predĺžili dodacie lehoty.

Mobilita je pritom v dnešnom svete skutočne kľúčová a mnohí si bez auta nevedia predstaviť fungovanie. Verejná doprava totiž má tiež svoje limity a nie vždy dokáže uspokojiť nároky, ktoré môže človek mať. Ku kúpe auta vás môže „dotlačiť“ aj pracovný dôvod alebo chtíč voľnosti – najmä pred dovolenkovým letným obdobím.

image

Suzuki Ignis patrí do výberu najlacnejších áut, no ani jemu sa zdražovanie nevyhlo.

FOTO: HN/Radoslav Petrík

Vo videu vyššie sme sa pozreli teda na to, aké majú záujemcovia o kúpu najdostupnejších áut na trhu možnosti. Bohužiaľ, zvyšovanie cien sa ľudových volieb dotklo výrazne a dnes už prakticky nemáte na výber (až na jednu výnimku), ak máte rozpočet oklieštený výhradne na 10-tisíc eur.

Táto hranica bola dlhú dobu povestná pre nenáročných a po osobnej mobilite túžiacich zákazníkov. Vo videu vyššie sme teda porovnali medziročné navýšenie cien najlacnejších vozidiel. Tie síce zostávajú stále najľahšou cestou k získaniu vozidla, no už nie tak lacnou, ako to bolo kedysi. 

01 - Modified: 2022-09-29 09:45:00 - Feat.: - Title: Chcete šetriť? Toto je päť dostupných SUV so spotrebou do päť litrov na sto kilometrov 02 - Modified: 2022-09-28 09:11:09 - Feat.: - Title: Toto je prvé BMW M svojho druhu. Obor bude najvýkonnejším modelom v histórii značky 03 - Modified: 2022-09-28 11:59:10 - Feat.: - Title: Francúzi vylepšili drobca z Trnavy. Vďaka upravenej technike dosiahne i väčší dojazd 04 - Modified: 2022-09-27 11:33:37 - Feat.: - Title: Povinnosť, ktorú slovenskí vodiči úplne ignorujú. Môže sa to pre nich skončiť fatálne 05 - Modified: 2022-09-29 09:07:43 - Feat.: - Title: Plus milión eur za energie. Najpredávanejšia minerálka na Slovensku zdražela o 20 percent
menuLevel = 2, menuRoute = auto/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
29. september 2022 12:13