Chcela by som sa spýtať na spôsob vyplnenia daňového priznania, ak prechádzam z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky, ktoré si uplatňujem vo výške 40 % z príjmu. V decembri 2006 som vystavila faktúru, ktorú mi zaplatia v januári 2007, takže mám pohľadávku. Mám túto pohľadávku zadať do riadku 40 - 41 daňového priznania B a zdaniť ju ako príjem, alebo ju zahrniem do skutočných príjmov za rok 2007 a následne zdaním až v daňovom priznaní za rok 2007?
- Daňové dôsledky zmeny spôsobu uplatňovania výdavkov pri zisťovaní základu dane z príjmov upravuje zákon číslo 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania preukázateľných výdavkov na spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov (paušálnych výdavkov), upraví základ dane za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene rovnako, ako keby skončil činnosť (§ 17 ods. 10). Daňovník, ktorý končí činnosť a účtuje v jednoduchom účtovníctve, má povinnosť podľa zákona v období, v ktorom sa končí podnikanie, upraviť základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovateľskú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok nevymožiteľných a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane (§ 17 ods. 8 písm. a).
Daňové dôsledky zmeny uplatňovania výdavkov sa premietnu vždy do základu dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Pre zmenu sa teda daňovník musí rozhodnúť s ročným predstihom. Ak chce uplatniť v roku 2007 paušálne výdavky, musí sa pre to rozhodnúť už pri daňovom priznaní za rok 2006. Ak by chcel uplatniť paušálne výdavky za rok 2006, bol by sa pre to musel rozhodnúť už pri daňovom priznaní za rok 2005. Výnimku by tvoril prípad, ak by vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2005 neuviedol nijaké konečné zostatky zložiek majetku a záväzkov.
V konkrétnom prípade daňovníčka pravdepodobne účtovala v roku v sústave jednoduchého účtovníctva. Toto účtovníctvo musí riadne ako každoročne uzavrieť. Okrem toho do uzávierkových účtovných operácií musí premietnuť všetky úpravy, ktoré ukladá zákon pri skončení činnosti. Ak podľa výkazu o majetku o záväzkoch neúčtuje nijaké konečné zostatky majetku okrem pohľadávky, musí hodnotu tejto pohľadávky zapísať ako uzávierkovú úpravu príjmov, čím sa zvýši jej výsledok hospodárenia, a teda aj základ dane z príjmov za rok 2006. Keď v roku 2007 alebo v hociktorom inom nasledujúcom období prijme úhradu tejto pohľadávky, nebude ju dávať do zdaniteľných príjmov. Umožňuje jej to ustanovenie zákona o dani z príjmov, podľa ktorého do základu dane (v roku 2007 a ďalších) sa nezahŕňa suma, ktorá už bola zdanená.
V daňovom priznaní v VI. oddiele v tabuľke č. 1 uvádzajú daňovníci, ktorí účtovali v sústave jednoduchého účtovníctva, údaje v súlade s výkazom o príjmoch a výdavkoch.
Ak sa daňovníčka nerozhodla pre zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov už pri daňovom priznaní za rok 2005 a neurobila potrebné úpravy základu dane, nemôže za rok 2006 paušálne výdavky uplatniť.
Darina Salanciová, odborníčka na dane
Otázky posielajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo priamo vyplňte online formulár na adrese poradna.hnonline.sk.