StoryEditor

Ceny za prenájom kancelárií v Bratislave siahajú na dno

16.12.2013, 23:00
Nehnuteľnosti. Firmy dnes platia za priestory rekordne nízke ceny.

Firmy platia za kancelárie v hlavnom meste rekordne nízke nájomné. Administratívne priestory dnes možno využívať podstatne lacnejšie, než pred krízou. Podľa viacerých odborníkov v tomto roku ceny narazili na dno.

„V priemere v tomto roku klesli o jedno euro na štvorcový meter za mesiac. Ďalší pokles v budúcom roku neočakávame, ceny budú stabilné,“ zhodnotil konzultant v spoločnosti CushmanandWakefield Ján Bryndza. Nájmy by sa nemali hýbať z jednoduchého dôvodu – v hlavnom meste nepribudne zásadné množstvo nových priestorov a ponuka tak ostane viac-menej stabilná.

 

Trh je presýtený

Tie najdrahšie kancelárie v Bratislave sa dnes prenajímajú na úrovni 15 eur za štvorcový meter mesačne, najčastejšie využívané priestory v business centrách stoja v priemere 11 eur za štvorcový meter. V najlacnejších priestoroch možno získať nájom kancelárie aj pod desať eur za štvorcový meter mesačne.

Ako upozorňuje maklér realitnej kancelárie RE-MAX Matej Hríbik, trh s prenájmami v hlavnom meste je v súčasnosti presýtený. Okrem toho klesá aj dopyt po kanceláriách. To má súvis s tým, že napríklad živnostníci sa snažia ušetriť na nákladoch aj tak, že pracujú z domu. „Ceny tlačí nadol aj to, že business centrá ponúkajú lacnejšie priestory, ako samostatné kancelárie v centre mesta. Jednoducho výstavba nových priestorov znižuje hodnotu aj objektov s tradíciou,“ doplnil Hríbik.

Príkladom je výstavba nového nákupného centra Central na Trnavskom mýte v Bratislave. Ponuka obchodných a kancelárskych priestorov v budove značne zamávala cenami v tejto časti mesta.

Podľa Hríbika si dnes firmy radšej vyberajú business centrá aj preto, že ich klienti jednoduchšie nájdu a v objektoch je navyše viac možností – majú tam obchody, ale aj parkovacie miesta.

 

Stagnácia aj v regiónoch

Podobná situácia ako v Bratislave je aj v ďalších regiónoch. Ceny sa stabilizovali, občasne nimi hýbu nové centrá, ktoré rozširujú ponuku. „Príkladom sú Košice, kde v poslednom období pribudlo viacero nových administratívnych projektov,“ poznamenal vedúci oddelenia prenájmu kancelárskych nehnuteľností spoločnosti Jones Lang LaSalle Dalibor Surový.

V Košiciach sa pritom dnes pohybuje cena na úrovni 10 až 12 eur za štvorcový meter mesačne. Na strednom Slovensku – v Banskej Bystrici a v Žiline – možno využívať administratívne priestory aj pod úrovňou 10 eur za štvorcový meter.

V najbližšom roku by však nové projekty v regiónoch nemali výrazne pribúdať. „Preto tlak na ceny spôsobený prebytkom kancelárskych priestorov bude minimálny,“ zakončil vedúci oddelenia kancelárskych priestorov v spoločnosti CBRE Oliver Galata.

 

Ceny nájmov administratívnych priestorov v Bratislave:

Centrum – 13,5 až 15 eur za štvorcový meter mesačne

Vnútorná časť mesta – 10,5 až 12,5 za štvorcový meter mesačne

Vonkajšia časť mesta – 8 až 10 eur za štvorcový meter mesačne

Zdroj: Jones Lang LaSalle

01 - Modified: 2005-10-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Chceme byť systémovým dodávateľom
01 - Modified: 2023-09-26 05:45:34 - Feat.: - Title: Budova Devín banky spájaná s Mečiarovými privatizérmi sa dostala do predaja. V pozadí sú talianski investori 02 - Modified: 2023-09-19 14:01:38 - Feat.: - Title: Výstavba nových domov v Spojených štátoch sa v auguste výrazne znížila 03 - Modified: 2023-09-08 11:45:24 - Feat.: - Title: Trávnik na Tehelnom poli brázdi Cristiano Ronaldo. Najlepšie zarábajúci futbalista obľubuje luxusné vily, v týchto krajinách ich vlastní 04 - Modified: 2023-09-06 06:08:44 - Feat.: - Title: Zdraženie sa netýka len hypoték. Zemetrasenie na realitnom trhu poženie hore aj ceny nájmov 05 - Modified: 2023-09-08 14:49:47 - Feat.: - Title: Paradox pri bytoch. Celý trh sa potápa, no príjmy vyvolenej skupiny výrazne rastú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2023 02:34