Mladým ľuďom odborník neodporúča brať si úvery, ktoré nepotrebujú. FOTO: Shutterstock
StoryEditor

Absolventi by nemali zaháľať. Už pri prvom zamestnaní si treba vhodne nastaviť financie

16.09.2023, 12:08
Autor:
TASRTASR

Ak majú mladí ľudia priestor sporiť si väčšiu sumu, mali by ju pravidelne investovať.

V týchto týždňoch a mesiacoch nastupujú do svojho prvého zamestnania tisíce mladých ľudí, ktorí nedávno ukončili štúdium. "Väčšina z nich dostane prvú výplatu a tešia sa z toho, čo všetko si za ňu môžu kúpiť. Je to úplne pochopiteľné, ale poradil by som im, aby si hneď od začiatku nastavili svoje financie správnym spôsobom," upozornil investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Vstup do druhého piliera automaticky

Už od prvej výplaty je podľa neho potrebné myslieť na dôchodok. Dobrou správou je, že mladí ľudia už niekoľko mesiacov vstupujú do 2. piliera automaticky.

Ak aj nový sporiteľ nevykoná žiadnu aktivitu, štát mu pridelí jednu z dôchodkových správcovských spoločností. Každému je tiež automaticky zvolená predvolená investičná stratégia, ktorej cieľom je, aby odvody mladých ľudí zbytočne nekončili v konzervatívnych fondoch.

image

Budúcim dôchodcom môžu pomôcť realitné fondy

Zlou správou naopak je, že dôchodky o 40 rokov pravdepodobne nebudú veľmi vysoké, upozornil odborník. Dôvodom je, že v budúcnosti bude pracovať málo ľudí na veľa dôchodcov.

Jednou z možností je pridať si k druhému pilieru aj tretí pilier. "Tretí pilier sa oplatí hlavne vtedy, ak do neho zamestnancom prispieva aj ich zamestnávateľ, ideálne aspoň takou sumou, ako sporiteľ.

Nezabúdať na finančnú rezervu

Vzhľadom na výšku daňovej úľavy, ktorá sa počíta len zo sumy 180 eur, odporúčam do neho posielať maximálne 180 eur ročne, čiže 15 eur mesačne," vyčíslil. Ak má zamestnanec priestor sporiť si väčšiu sumu, mal by ju podľa neho pravidelne investovať.

Ešte skôr, ako sa mladý človek pustí do investovania či sporenia na dôchodok, by si však mal vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu. Ide o peniaze, ktoré sú odložené pre prípad neočakávaných výdavkov. Mala by byť k dispozícii ihneď, preto nie je vhodné mať ju investovanú napríklad v rizikových akciách.

"Časť finančnej rezervy ja naozaj vhodné mať na bankovom účte, ideálne na takom, ktorý je oddelený od hlavného účtu. Druhú časť je možné konzervatívne investovať, aby sa aj tieto peniaze zhodnocovali, ale zároveň aby ich hodnota nikdy výrazne neklesla," vysvetlil Burda.

image

Ako svoje dieťa dobre poistiť a nebyť na tom stratovým

Na životné poistenie mladí nemyslia

Ak je nejaká téma, ktorou sa mladí ľudia zaoberajú ešte menej ako svojim budúcim dôchodkom, tak je to podľa neho životné poistenie. Neuvedomujú si, že vážne choroby a úrazy sa môžu prihodiť kedykoľvek a komukoľvek.

Pri cene poistenia pritom zohráva dôležitú rolu vstupný vek klienta. Čím skôr sa človek poistí, tým je to pre neho lepšie aj lacnejšie.

Mladým ľuďom odborník neodporúča brať si úvery, ktoré nepotrebujú. "Vyhol by som sa kreditkám, spotrebným úverom a predovšetkým pôžičkám z rôznych nedôveryhodných zdrojov.

Ak niekto nemá taký príjem, aby si našetril na dovolenku v Karibiku, bude rozumnejšie, keď si namiesto pôžičky zvolí napríklad cestu autom do Chorvátska. Výnimkou z tohto pravidla je určite hypotéka, prípadne úver na rekonštrukciu bývania, ktorý v budúcnosti prinesie zníženie nákladov," dodal Burda.

 

01 - Modified: 2023-09-14 12:37:24 - Feat.: 0 - Title: UNIQA stavila v novej kampani na poistenie domácnosti, ktoré myslí na všetko a pomôže vám pokojne spať 02 - Modified: 2023-09-11 14:48:36 - Feat.: 1 - Title: Na Slovensku musia mať uzatvorené zdravotné poistenie všetci cudzinci, ich počet stúpa 03 - Modified: 2023-09-11 10:12:57 - Feat.: 0 - Title: Investovanie do podielových fondov sa zmenilo. Experti však varujú pred predčasným optimizmom 04 - Modified: 2023-09-07 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Starobné penzie 600 eur či zdanenie výsluhových dôchodkov pre eštebákov. Čo ešte sľubujú strany seniorom?
01 - Modified: 2023-09-07 15:41:37 - Feat.: - Title: Euro kleslo vzhľadom k doláru na trojmesačné minimum: Údaje eurozóny a Nemecka sklamali očakávania 02 - Modified: 2023-09-07 09:42:47 - Feat.: - Title: Nórsky štátny investičný fond zatvára brány svojej jedinej kancelárie v Číne 03 - Modified: 2023-09-04 12:22:20 - Feat.: - Title: Reálne mzdy v Česku klesajú, zaostali za odhadmi ekonómov 04 - Modified: 2023-08-31 14:55:51 - Feat.: - Title: Moody‘s zhoršila rating čínskeho developera Country Garden na takmer najhorší. Zadlženú firmu čaká rokovanie 05 - Modified: 2023-08-31 12:33:42 - Feat.: - Title: UBS úplne začlení Credit Suisse do svojich aktivít. Prevzatie konkurenta prinieslo rekordné zisky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. september 2023 14:46