Vlastníkom švédskej automobilky je siedma najväčšia automobilka v Číne Geely, za ktorou stojí tamojší miliardár Li Shufu. FOTO: Volvo Cars
StoryEditor

Zistenie HN: Volvo u nás môže narásť do gigantických rozmerov. V zálohe má údajne aj tretiu fázu expanzie

22.09.2023, 16:15
  • Volvo od ohlásenia príchodu hovorí o rozširovaní. 
  • Len pred pár dňami ukázalo úradom prípadnú druhú fázu, ktorá by zdvojnásobila jeho plánovanú produkciu. 
  • Táto expanzia je otázna.
  • Aj napriek tomu však švédske vedenie ide v oblasti plánov pre fabriku vo Valalikoch ešte ďalej.
  • V rukáve má totiž údajne ešte ďalší projekt, ktorý by tamojšiu produkciu opäť znásobil. 
  • Zahalené rúškom tajomstva je aj výrobné portfólio, ktoré okrem Volva môžu tvoriť aj iné značky. 

Príchod Volva sprevádzalo množstvo zmätočných a protichodných informácií, ktoré šírili predovšetkým politici.

Tí v snahe čím skôr informovať a prezradiť niečo viac o vyše miliardovej investícii často plietli technické parametre fabriky. A tak na začiatku nebolo jasné, či v závode bude pracovať tri-, päť- alebo takmer desaťtisíc ľudí, a ani to, či bude ročná produkcia vozidiel na úrovni štvrť milióna, pol milióna kusov či dokonca ešte viac.

Zmätky nakoniec rozčeslo vedenie švédskeho výrobcu automobilov.

To na Úrade vlády začiatkom minulého leta nakoniec informovalo o tom, že v závode, ktorý začne s výrobou v roku 2026, bude pracovať približne 3 300 ľudí a tí budú ročne vyrábať 250-tisíc vozidiel s výhradne batériovým pohonom. 

Samotné vedenie spoločnosti však od začiatku neskrývalo, že má so Slovenskom potenciálne omnoho väčšie plány.

Ich cieľom je nafúknutie globálnej produkcie a ...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 01:57