Plénum počas tretej schôdze NRSR k Programovému vyhláseniu vlády. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Programové vyhlásenie vlády podľa zamestnávateľov a živnostníkov dostatočne nereflektuje ich problémy

18.11.2023, 17:43
Autor:
TASRTASR

Predsedovi Slovenskej živnostenskej komory chýba zmienka o zvyšovaní konkurencieschopnosti podnikateľských subjektov, odbúranie byrokracie pre živnostníkov či predvídateľná legislatíva.

Programové vyhlásenie vlády (PVV), ktoré vláda schválila v pondelok (13. 11.), podľa zamestnávateľov a živnostníkov dostatočne nereflektuje ich potreby. Chýbajú v ňom zmienky o odbúravaní byrokracie, úpravách v oblasti dane z príjmov, o zvyšovaní konkurencieschopnosti firiem a iných potrieb malých a stredných podnikov.

Vyjadrili sa tak zástupcovia zamestnávateľských a živnostenských zväzov oslovení TASR.

Chýbajú priority

Generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Miriam Bellušová uviedla, že PVV reflektuje viaceré oblasti, ktoré SŽZ pomenovával ako priority vo svojich hlavných zámeroch.

"Predovšetkým úpravy v oblasti dane z príjmov a pridanej hodnoty, ale aj podpora podnikov formou poradenstva a zlepšenia prístupu k financovaniu. Bude dôležité, aby priority definované v PVV boli napĺňané takými opatreniami, ktoré zohľadnia možnosti a potreby živnostníkov, malých a stredných podnikov a prispejú k ich ekonomickému rastu," dodala.

Predsedovi Slovenskej živnostenskej komory Oldřichovi Holišovi v PVV chýba zmienka o zvyšovaní konkurencieschopnosti podnikateľských subjektov, odbúranie byrokracie pre živnostníkov či predvídateľná legislatíva.

image

Opozícia zdržala hlasovanie o programovom vyhlásení. Pellegrini ukončil rokovanie, pokračovať budú v utorok

"Návrhy jednotlivých opatrení považujeme v tejto chvíli za rámcové a ich bližšie nastavenie je potrebné prediskutovať na odborných rokovaniach," dodal. Záujem o odbornú diskusiu s predstaviteľmi ministerstiev o realizácii opatrení deklaruje aj SŽZ.

Jedným z vypuklých problémov slovenských zamestnávateľov, ktorý má výrazný vplyv na trh práce, je podľa hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filovej vzdelávanie a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Konkrétnejšie formulované ciele

"Vítame preto, že sa vláda v PVV zaviazala odbúravať existujúce prekážky v uznávaní kvalifikácií a iných administratívnych bariér. Naše opatrenia však nie sú postačujúce na to, aby sme vedeli konkurovať krajinám V4, kde sú pravidlá jednoduchšie a rýchlejšie. Pre vysokú mieru byrokracie prichádza Slovensko o množstvo pracovníkov, ktorých trh práce potrebuje," doplnila Filová.

Asociácia víta vládou deklarovanú podporu inovácií. "Privítali by sme však konkrétnejšie formulované ciele, respektíve, akými nástrojmi plánuje vláda vytýčené ciele naplniť," zhodnotila Filová.

Analytik INESS Martin Vlachynský zmienky o inováciách považuje za "zaklínadlá", spoločne s deklarovaním nových dotačných schém. "To môžeme sotva považovať za zlepšenie podnikateľského prostredia, skôr naopak," dodal.

image

Poslanec PS kritizuje program vlády v oblasti práce. Tvrdí, že obsahuje len všeobecné frázy

Vlachynský považuje za pozitívum v PVV prihlásenie sa k dodržiavaniu riadneho legislatívneho procesu. "S tým bol za minulej vlády značný problém. No ani vlády Smeru predtým práve nevynikali uctievaním všetkých pravidiel na zodpovednú tvorbu nových zákonov," uviedol.

"Vláda chce zdaňovať ‘nadmerné zisky‘, čo je len iný názov pre pravidlo ‘zdaním si koho chcem a kedy chcem‘. Vyššie dane a odvody čakajú pravdepodobne aj živnostníkov, investorov do nájomného bývania a vysokokvalifikovaných zamestnancov. Podnikanie na Slovensku nečakajú ľahké časy," skritizoval Vlachynský.

01 - Modified: 2023-11-16 10:57:37 - Feat.: 1 - Title: Sú to len všeobecné frázy. Hellebrandt kritizuje programové vyhlásenie vlády v oblasti práce 02 - Modified: 2023-11-15 16:15:09 - Feat.: 1 - Title: Envirominister Taraba: Máme dve verzie programu, ale nebudeme dávať opozícii návod, ako sa pripraviť 03 - Modified: 2023-11-15 13:02:30 - Feat.: 1 - Title: Kapitola životného prostredia v programe vlády je najhoršia za posledných desať rokov, tvrdia progresívci 04 - Modified: 2023-11-15 10:18:05 - Feat.: 1 - Title: Analytik: Oceňujem avizované pokračovanie v doterajšej realizácii plánu obnovy 05 - Modified: 2023-11-14 17:28:42 - Feat.: 1 - Title: Šité horúcou ihlou. V programovom vyhlásení je veľa textu, ale minimum obsahu, vraví Majerský
01 - Modified: 2023-11-28 19:00:00 - Feat.: - Title: Manuál na rozvoj regiónov 02 - Modified: 2023-11-24 12:39:32 - Feat.: - Title: Holandská strana súčasného premiéra nevstúpi do vlády krajne pravicovej PVV Geerta Wildersa, môže ju podporiť 03 - Modified: 2023-11-22 16:20:50 - Feat.: - Title: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou upozorňuje na vysoké zisky dôvery, víta vyhlásenie vlády 04 - Modified: 2023-11-24 15:26:56 - Feat.: - Title: Paušálne výdavky pri živnosti sú v zóne ohrozenia, vláda ich možno zoškrtá 05 - Modified: 2023-11-19 17:05:51 - Feat.: - Title: Mikuláš Huba zo Slovenského ochranárskeho snemu kritizuje programové vyhlásenie, zabúda na envirooblasť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2023 01:14