Cenovo výhodné potraviny v Poľsku
"Vzhľadom na dodatočné náklady na dopravu dáva nákupná turistika zmysel najmä v geograficky blízkych krajinách. V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny. Tie sú v priemere nepatrne vyššie len v Rakúsku. Naopak, v Poľsku, aj vďaka nižšej DPH, sú nižšie až takmer o štvrtinu. Drahšie v Rakúsku je najmä pečivo (o šesť percent), mäso (o 29 percent) a ryby (o 16 percent)," spresnil.
Za mliekom, mliečnymi výrobkami a vajcami sa podľa neho naopak neoplatí vycestovať do Maďarska, kde je ich cena v priemere dokonca nepatrne vyššia ako na Slovensku.
Priblížil, že ceny nealkoholických nápojov sú nižšie vo všetkých okolitých krajinách, najmenej o takmer sedem percent v Maďarsku, najviac o 16 percent opäť v Poľsku.
A čo nákup darčekov?
Už menej sa podľa Koršňáka Slovákom oplatí vycestovať do blízkeho zahraničia za nákupmi vianočných darčekov. Tradičné vianočné tovary ako oblečenie, obuv, spotrebná elektronika, či domáce spotrebiče sú často v okolitých krajinách drahšie ako na Slovensku, vo viacerých prípadoch aj výrazne.
Poznamenal, že lacnejšie Slováci v priemere nakúpia len odevy v Maďarsku (o 12 percent) a Poľsku (o dve percentá), či obuv v Maďarsku (o sedem percent ).
Naopak, za odevy (22 percent), obuv (18 percent), elektroniku (desať percent), či domáce spotrebiče (11 percent) si priplatia najmä v Česku. Výrazne drahšie (o približne desatinu) sú však aj obuv a domáce spotrebiče v Rakúsku, či domáce spotrebiče v Maďarsku.
Upozornil, že v porovnaní s minuloročnou predvianočnou sezónou pre Slovákov pomerne výrazne zdraželi nákupy predovšetkým v Maďarsku a Poľsku - o približne sedem až osem percent, najmä v dôsledku silnejšieho forintu a zlotého ako v závere minulého roka.
"V priemere sú ceny tovarov v krajinách EÚ o osem percent vyššie ako na Slovensku, ceny potravín (vrátane nealkoholických nápojov) sú už ale, naopak, na Slovensku o päť percent vyššie ako v priemere v krajinách EÚ.
Vyššie ceny potravín ako na Slovensku nájdeme len v 12 krajinách EÚ, s výnimkou Estónska výlučne z regiónu západnej Európy. Naopak, najlacnejšie potraviny v Európe nájdeme v Turecku a Macedónsku, z krajín EÚ v Rumunsku (o 32 percent nižšie ako na Slovensku) a v susednom Poľsku (23 percent)," dodal Koršňák.