Európska únia momentálne pripravuje podľa agentúry Bloomberg návrh na zastavenie eurofondov pre Slovenskú republiku. Hlavným dôvodom sú obavy o stav demokracie po novele Trestného zákona a zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry. Európska komisia tieto vyjadrenia odmieta s tým, že takýto návrh pripravený nie je.
Najvyšší výkonný orgán Únie nateraz neprijal žiadne rozhodnutie o aktivácii mechanizmu podmienenosti vyplácania eurofondov pre Slovensko a žiadne takéto rozhodnutie ani nečaká na politické schválenie, uviedla v pondelok Európska komisia.
Zaziaľ iba Maďarsko
Eurokomisia v reakcii zdôraznila, že situáciu ohľadne podmienenosti čerpania eurofondov posudzuje osobitne v jednotlivých členských štátoch.
"Aktuálne podmienky nariadenia momentálne spĺňa jeden prípad, konkrétne Maďarsko. V súčasnosti nemáme žiadne ďalšie prípady, ktoré by sme mali oznámiť," uviedla Komisia. Dodala pritom, že nebude váhať prijať ďalšie opatrenia podľa nariadenia o zablokovaní eurofondov, ak na to budú splnené podmienky.
Podľa zdroja oboznámeného s problematikou, ktorý cituje Bloomberg, pripravila Únia tieto kroky ako reakciu na kroky premiéra Roberta Fica. Úrad špeciálnej prokuratúry mal v pôsobnosti aj riešenie korupcie spojenej s eurofondami.
Súhlas von der Leyenovej
Proces zastavenia financií je v začiatočnej fáze a ešte mu chýba súhlas predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Približne osemdesiat percent verejných investícií je financovaných práve z eurofondov.
Anonymný zdroj agentúry priblížil, že jeden z návrhov by umožnil komisii použiť mechanizmus podmienenosti, ktorý umožňuje Únii zmraziť financovanie členských štátov, keď vidí svoje peniaze v ohrození. Zadržať by mohli časť z 12,8 miliardy eur, ktoré má Slovensko pridelené v rámci eurofondov.
Podľa jedného zo zdrojov komisia zvažuje aj možnosť spätného vymáhania grantov, ktoré Únia nám pridelila ešte v rámci pandemických balíčkov. Podmienkou pre pridelenie týchto prostriedkov bola aj existencia Úradu špeciálnej prokuratúry.
Slovensko by tak mohlo prísť o 2,7 miliardy eur. Európska únia vládu Roberta Fica kritizuje už dlhšie, pričom už pri návrhu novely Trestného zákona vzniesla pripomienky.
Slovensko by sa tak mohlo stať druhou krajinou, na ktorú sa vzťahuje mechanizmus podmienenosti. Európska únia už zmrazila 6,3 miliardy eur z kohéznych fondov Maďarska kvôli problémom ohľadom právneho štátu v Budapešti.