Na snímke Karol Stýblo, výkonný riaditeľ čokoládovne Lyra. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

Šéfuje slovenskej čokoládovni Lyra a hovorí: Opatrenia vlády nás budú stáť minimálne 50-tisíc eur (rozhovor)

09.02.2025, 19:30

V rozhovore s Karolom Stýblom, výkonným riaditeľom a zakladateľom slovenskej čokoládovne Lyra, sa dozviete:

  • ako segment výrobcov sladkostí zasahuje vysoká cena kakaa,
  • o koľko percent pristúpili vlani k zdražovaniu,
  • aké hospodárske výsledky priniesol rok 2024,
  • ako sa dostali k spolupráci s Indiánmi z kmeňa Shuarov v Ekvádore,
  • čo za novinky na trhu čoskoro prinesú.

Ktorý produkt Lyra je osobne váš najobľúbenejší?

Som takým otcom všetkých našich produktov. Ku každému mám teda osobitný vzťah a každý sa podľa mňa hodí k inej príležitosti. Niektoré keď človek chce viac energie, inokedy zase keď si chce vychutnať chuť plantážnej čokolády. Úplne špeciálny vzťah mám k nášmu adventnému kalendáru, keďže nás stál veľmi veľa práce.

image

Daň z cukru ako tvrdá rana. Ako v praxi nová realita dopadá na výrobcov sladkých nápojov? (rozhovor)

Venujete sa predovšetkým čokoláde, nosnou ingredienciou vo vašej spoločnosti je kakao. To za posledný rok enormne zdraželo, v určitom bode sa obchodovalo aj za 12-tisíc dolárov za tonu. Dnes sa pohybuje na úrovni 11-tisíc. Ako vás to zasahuje?

Kakao je u nás základnou položkou a v našom odvetví nikto nerátal s tým, čo aktuálne sa deje. Ak by to niekto čakal, máme momentálne zásoby a radujeme sa, no nestalo sa tak. Od začiatku minulého roku začala komodita raketovo rásť. Mali sme pravidelné porady s partnermi z celého sveta, hľadali sme riešenia, príčiny. Burza sa správala nepredvídateľne. Volali nám slovenskí odberatelia, všetci sme chceli nájsť nejakú odpoveď. Dnes sa cena hýbe zľahka dole, zľahka hore, no stále sa drží na úrovni okolo 11-tisíc dolárov za tonu. Vlani o tomto čase to bola polovica, rok predtým tretina.

Prečo vlastne táto komodita výrazne zdražela?

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 79% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-02-05 18:30:58 - Feat.: 1 - Title: Z extrému do extrému. Kým minulý rok farmári bojovali s vlhkom, dnes majú opačný problém 02 - Modified: 2025-02-07 15:43:13 - Feat.: 1 - Title: Preslávilo ju heslo „Najväčšia pizza v meste“. Známa slovenská sieť predáva poslednú reštauráciu 03 - Modified: 2025-01-30 14:49:34 - Feat.: 1 - Title: McDonald´s či KFC dostanú konkurenta. Mieri k nám nová sieť fastfoodov, od rivalov ju líši zásadná vec
01 - Modified: 2025-11-21 14:30:00 - Feat.: - Title: Kvalita jedla je pre Slovákov luxus. Tretina ľudí kvôli cenám znižuje nároky na stravu 02 - Modified: 2025-11-17 10:05:16 - Feat.: - Title: Ceny kakaa prudko klesli. Spotrebiteľské ceny sa však pred Mikulášom a Vianocami nezmenia, upozorňuje analytik 03 - Modified: 2025-11-14 08:30:53 - Feat.: - Title: Rast cien jedla sa zastavil, v zlacňovaní vyhrala zelenina. V novembri bude infláciu tlmiť ďalšia potravina 04 - Modified: 2025-11-13 09:07:06 - Feat.: - Title: Inflácia spomalila na najnižšiu hodnotu v tomto roku. Výrazne pomohli ceny potravín s nealko nápojmi 05 - Modified: 2025-11-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Kubánske kakao nad zlato
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2025 08:40