Flickr.com
StoryEditor

Paríž, Honkong ani Zürich. Najdrahším mestom sveta je Tel Aviv

01.12.2021, 08:26
Autor:
ČTKČTK
Vyplýva to z prieskumu, ktorý porovnáva ceny 200 výrobkov a služieb v 173 mestách po celom svete.

Najdrahším mestom na svete je izraelská pobrežná metropola Tel Aviv, ktorá vystriedala trojicu Paríž, Hongkong a Zürich, ktoré sa o prvú priečku delili minulý rok. Francúzske hlavné mesto je v novom rebríčku druhé, spoločne so Singapurom. Vyplýva to z prieskumu britskej analytickej spoločnosti Economist Intelligence Unit, ktorý porovnáva ceny 200 výrobkov a služieb v 173 mestách po celom svete. Praha postúpila o osem priečok nahor na 79. miesto.

Z európskych miest sa do prvej desiatky dostal ešte štvrtý Zürich, siedma Ženeva a ôsma Kodaň. Najlacnejšie náklady na život má podľa analytickej spoločnosti sýrske hlavné mesto Damask, len o niečo drahšie sa žije v líbyjskom Tripolise a v hlavnom meste Uzbekistanu, Taškente.

Tel Aviv obsadil v tabuľke prvé miesto čiastočne pre posilnenie národnej meny šekelu voči doláru, rovnako ako pre zvýšenie cien za dopravu a potraviny. Bolo to druhé najdrahšie mesto v oblasti cien alkoholu a dopravy, piate v oblasti osobnej starostlivosti a šieste v oblasti rekreácie.

​Praha sa dostala medzi desať miest, ktoré sa v tabuľke v porovnaní s minulým rokom posunuli najviac hore. Naopak najstrmší pád – medziročne o 16 priečok na 48. pozíciu – má za sebou vďaka lacnejším cenám potravín a odevov Rím.

K zvýšeniu životných nákladov mnohých obyvateľov miest prispeli problémy s dodávateľskými reťazcami a opatrenia týkajúce sa koronavírusu, ktoré obmedzovali výrobu a obchod, vyplýva z indexu. V dôsledku prudkého nárastu cien ropy sa výrazne zvýšili náklady na dopravu. Ceny tovaru a služieb v priemere medziročne stúpli o 3,5 percenta, čo bola najvyššia miera inflácie za posledných päť rokov, uvádza Economist Intelligence Unit.

18. máj 2022 22:29