Nórsko bude prísnejšie regulovať výrobu elektriny a prípadne by mohlo obmedziť jej vývoz, aby zabránilo vyčerpaniu vodných nádrží. Uviedol to dnes nórsky minister pre energetiku Terje Aasland. Nórsko je jedným z najväčších vývozcov elektriny v Európe a posiela asi pätinu svojej produkcie susedom.
Nórsko sa spolieha na výrobu elektriny z vody, ktorá má na celkovej produkcii elektriny v krajine podiel zhruba 90 percent. Po suchej zime s relatívne malým množstvom snehu majú ale vodné nádrže v južnej časti krajiny oveľa menej vody ako v priemerných rokoch. Vláda tak musí konať, aby túto zimu zabránila nedostatku elektriny na domácom trhu.
Aasland dnes uviedol, že ak hladiny nádrží klesnú pod sezónne priemery, bude ich dopĺňanie uprednostnené pred výrobou elektriny.
"V praxi to bude zahŕňať kontrolné mechanizmy, ktoré obmedzia možnosť vývozu v prípade nízkeho naplnenia nádrží," povedal minister. Nariadenie je však zatiaľ v štádiu návrhu a nie je jasné, kedy budú stanovené dolné hranice kapacity nádrží, ani ako sa budú prípadné obmedzenia vývozu riadiť.
Producenti elektriny v južnom Nórsku už tento rok znížili produkciu, aby ušetrili vodu na zimu a vyhli sa tak výpadku dodávok.
Vzhľadom na to, že sa energetická kríza v Európe zhoršuje, akékoľvek obmedzenie by bolo ďalšou ranou pre štáty na kontinente, ktoré sa spoliehajú na lacnú nórsku vodnú energiu. K krajinám najviac závislým od nórskeho vývozu patrí Británia.
Nórsko nie je členom Európskej únie, ale je súčasťou jednotného európskeho trhu s energiou. Jeho pravidlá stanovujú, že krajiny nesmú na dlhší čas obmedzovať toky elektriny susedom. Obmedzenie by bolo povolené len v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie.
Nórsko získava takmer všetku elektrinu zo svojich rozsiahlych vodných zdrojov a dlhodobo bolo schopné vyvážať veľké prebytky a mať jedny z najnižších cien v Európe. Po suchom jari sú však vodné nádrže v najhoršie postihnutej oblasti naplnené zo 49,3 percenta. Medián pre obdobie rokov 2000 až 2019 je 74,9 percenta, uviedla agentúra Bloomberg.