Japonskému výrobcovi automobilov Toyota Motor Corp. klesol v druhom fiškálnom štvrťroku prevádzkový zisk o 25 percent na 562,7 miliardy jenov (asi 570 miliónov eur). Pokles zaznamenal už štvrtý štvrťrok za sebou. Automobilka súčasne vo svojej dnešnej správe zhoršila cieľ výroby na tento rok pre rastúce náklady na suroviny a pretrvávajúci nedostatok polovodičov.
Analytici, ktorých oslovila agentúra Refinitiv, očakávali zisk 772,2 miliardy jenov. Výnosy za tri mesiace do konca septembra stúpli o 22 percent na 9,2 bilióna jenov.
Kurz jenu voči doláru od začiatku tohto roka klesol o 30 percent. Slabší jen zlacňuje tovar japonských firiem v zahraničí a zvyšuje tržby zo zahraničia pri prevode na domácu menu. Výhody slabého jenu však vymazali rastúce vstupné náklady.
Toyota tiež zaúčtovala mimoriadnu stratu 97 miliárd jenov z ukončenia výroby v Rusku. Toyota v septembri oznámila, že trvalo zastaví výrobu vo svojom závode v Rusku.
Toyota teraz očakáva, že za celý fiškálny rok vyrobí 9,2 milióna vozidiel. To je o 500-tisíc vozidiel menej, ako očakávala doteraz. Oproti minulého roku však výroba stúpne, v roku 2021 vyrobila 8,6 milióna vozidiel. Toyota potvrdila výhľad celoročného fiškálneho zisku, ktorý má predstavovať 2,4 bilióna jenov.
Toyota tiež varovala, že aj naďalej zostáva ťažké predvídať budúcnosť. V čase pandémie choroby covid-19 sa Toyote darilo lepšie ako väčšine výrobcov áut riadiť dodávateľské reťazce. Tento rok sa však stala obeťou dlhodobého nedostatku čipov a opakovane znížila mesačné výrobné ciele.