Na snímke výrobný závod pri príležitosti výroby päťmiliónteho auta v závode Stellantis v Trnave v utorok 16. septembra 2025. FOTO: TASR/Lukáš Grinaj 
StoryEditor

Stellantis pozastaví výrobu v šiestich európskych závodoch, dôvodom sú klesajúce predaje áut

24.09.2025, 16:12
Autor:
TASRTASR

Stellantis vo Francúzsku potvrdil, že závod neďaleko Paríža zatvorí na dva týždne. Hovorca skupiny v Taliansku oznámil, že výroba Fiatu Panda pri Neapole bude pozastavená jeden týždeň.

Automobilka Stellantis z dôvodu klesajúcich predajov pozastavuje výrobu v šiestich európskych závodoch. Dotknuté prevádzky sa nachádzajú vo Francúzsku, v Nemecku, Taliansku, Poľsku a Španielsku, napísal v utorok francúzsky denník Les Echos, informujú agentúry AFP a DPA.

Stellantis vo Francúzsku potvrdil, že závod neďaleko Paríža zatvorí na dva týždne. Hovorca skupiny v Taliansku oznámil, že výroba Fiatu Panda pri Neapole bude pozastavená jeden týždeň. V juhopoľskom meste Tychy sa má v októbri produkcia podľa informácií agentúry AFP zastaviť na deväť dní.

image

Nové pomery v Európe. Čínske automobilky valcujú európske značky

Podľa denníka Les Echos medzi ďalšie postihnuté závody patrí nemecký Eisenach, kde sa očakáva zastavenie výroby na päť dní, ako aj španielske závody v Zaragoze a Madride, kde by sa mala výroba prerušiť na sedem, respektíve 14 dní.

Skupina Stellantis, ktorá vlastní značky ako Peugeot, Opel, Fiat a Chrysler, vykázala za prvý polrok tohto roka čistú stratu viac než dve miliardy eur po tom, ako tržby klesli o viac ako 13 percent. Výsledky výrazne ovplyvnili americké dovozné clá, ktoré v prvých šiestich mesiacoch stáli spoločnosť stovky miliónov eur.

01 - Modified: 2025-09-24 11:50:54 - Feat.: 1 - Title: Nové lacné autá v Európe? Spasiť nás majú prerastené „angličáky“ na štýl Japonska 02 - Modified: 2025-09-17 09:44:14 - Feat.: 1 - Title: Totálne fiasko tradičných automobiliek. Techniku ​​musia brať z Číny, aby stíhali tempo 03 - Modified: 2025-09-12 17:06:46 - Feat.: 0 - Title: Von der Leyenová trvá na kľúčovom záväzku pre automobilky. Nepomohol tlak výrobcov ani návrh kancelára Merza
01 - Modified: 2025-12-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Úpadok v Nemecku: Najbohatšie mestá Európy majú veľké problémy a musia škrtať rozpočty 02 - Modified: 2025-12-18 19:53:39 - Feat.: - Title: Taraba rokoval v Nemecku s vedením BMW o budúcnosti automobilového priemyslu 03 - Modified: 2025-12-17 15:05:17 - Feat.: - Title: Von der Leyenovej kategorické nie vystriedal ústup. Spaľováky zostanú aj po roku 2035 a v hre sú ďalšie zmeny 04 - Modified: 2025-12-15 13:13:34 - Feat.: - Title: Nemecké automobilky sú pod najväčším tlakom od finančnej krízy, extrémny prepad zaznamenal prevádzkový zisk 05 - Modified: 2025-12-11 07:54:09 - Feat.: - Title: Kríza v Porsche: V nemeckej automobilke je ohrozené každé štvrté pracovné miesto
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. december 2025 09:17