V tom čase sa hrubý domáci produkt prepadol o viac ako polovicu oproti vrcholu spred troch rokov. Krajina sa však konečne hospodársky otvorila svetu a začala napredovať. V Albánsku začali podnikať celé rodinné klany. Medzi ne patrí aj rodina Dizdariovcov, ktorá má postavený luxusný štvorhviezdičkový Grand Hotel priamo v centre Tirany, na ulici Ismaila Kemaliho.
Bývalú vládnu štvrť, ktorá bola kedysi hermeticky uzavretá a pre bežného smrteľníka pod hrozbou prísneho trestu nedostupná, domáci dodnes volajú Blok. Z Grand Hotela vidíte rovno cez ulicu bývalú vilu Envera Hodžu a jeho rodiny.
„Na mieste, kde teraz stojí Grand Hotel, sa pred časom nachádzala vila našej rodiny. Tú nám však zhabali úrady za
Hodžovej vlády. Po páde komunizmu sme ju reštituovali a postavili na jej mieste hotel,“ hovorí pre HN plynulou slovenčinou Faik Dizdari, šéf firmy Ig La a honorárny konzul Slovenska v Albánsku.
Napriek dávnym nezhodám majú dnes Dizdariovci s Hodžovcami dobré vzťahy. Do reštaurácie v Grand Hoteli chodí každý deň o tretej vodcov syn Ilir Hodža, ktorý sa pri káve pozerá na vilu, kde vyrastal. Dnes ju využíva vláda.
Príbeh rodiny Dizdariovcov vykresľuje dnešnú hospodársku realitu Albánska. V krajine majú veľkú ekonomickú moc bohaté rodiny, ktoré sa púšťajú do rôznych sfér podnikania. Napríklad Faikova firma pôsobí v tabakovom priemysle. Na Slovensku nakupuje cigaretový papier, do ktorého potom balí tabak.
Jeho produkty sú známe pod značkou Grand. „Snažím sa o rozvoj obchodných vzťahov medzi Slovenskom a Albánskom.
Aj prostredníctvom hotelového biznisu, do ktorého sme vstúpili, chceme do našej krajiny prilákať slovenských turistov,“ naznačuje svoje podnikateľské úmysly Faik Dizdari.