Roky cestujem do Istanbulu, mesta na Bospore, do ktorého som sa pred rokmi beznádejne zamiloval. V lete 2013 sa tam začali objavovať zvláštni turisti, ktorých som tam dovtedy nevidel. Pamätihodnosti obchádzali s akousi knihou, z ktorej si navzájom čítali pasáže a divne sa pri tom usmievali. Tú knihu napísal Dan Brown, volá sa Inferno a je prihlúplo mystická. Práve v Istanbule vrcholí snaha zachrániť svet pred ničivou bakteriologickú zbraňou šialeného vedca, ktorý stopy zašifroval do najrôznejších pamiatok. Tisíce ľudí mu na to skočili rovnako trápne, ako keď Američania priletia do Prahy s predstavou, že vo staromestských pivniciach stretnú Švejka objímajúceho sa s Kafkovým Jozefom K. Ďalším prejavom cestovateľské stádovitosti sú "módne" destinácie: Tádž Mahál, Angkor Wat, Machu Picchu, Benátky, Český Krumlov a ďalšie. Prečo sú všetci tak zúfalo neoriginálni? Neďaleko poľského mesta Kielce je dedinka Kokot. Ideálne neobjavené miesto na dovolenku!Flickr
StoryEditor

Kam za kultúrou

08.09.2019, 00:00
Nice s 350-tisíc obyvateľmi je podľa Nice Convention Bureau po Paríži najobľúbenejšou turistickou destináciou vo Francúzsku a do oblasti zavíta päť miliónov turistov ročne.

Nachádza sa tam tiež druhé najväčšie medzinárodné letisko po parížskej metropole. V roku 2017 jeho služby využilo 13,3 milióna pasažierov zo 114 destinácií v 40 krajinách. Po Paríži je v meste tiež najväčšia koncentrácia múzeí a galérií, a preto sa pobyt neoplatí preležať celý iba na pláži.

Pre milovníkov umenia je povinnou zastávkou galéria moderného umenia MAMAC, kde na troch poschodiach nájdete pozoruhodné výstavy. Ak plánujete región navštíviť do konca septembra, stihnete ešte výstavu Diabol v ľudskom tele venovanú umeniu op artu, ktoré často využíva geometrické abstrakcie.

Z pohľadu finančnej úspory poteší vstupenka – pri jej kúpe totiž môžete do 24 hodín navštíviť aj iné galérie a výstavy v meste. Pre študentov je zadarmo.

Lokálnou atmosférou zas oplýva štvrť Cimiez na vrchu mesta, kde sú pozostatky rímskeho mesta, kláštor zo 16. storočia a cintorín, na ktorom sú pochovaní viacerí významní francúzski umelci.

Zážitok z Belle Époque architektúry dopĺňajú aj kultúrne eventy, ktoré sa konajú počas leta, ako festival klasického umenia. Kultúre sa nevyhnete ani pri prechádzkach malebnými uličkami Nice.

Vo viacerých reštauráciách a kaviarňach sú stabilnou súčasťou večerného programu vystúpenia hudobníkov, ktoré vám pomôžu gastronomické pochutiny tráviť o čosi príjemnejšie.

01 - Modified: 2024-02-29 12:00:04 - Feat.: - Title: Sú známe nominácie na Slnko v sieti za rok 2023: Najväčšími rivalmi sú dva odlišné žánre 02 - Modified: 2024-02-26 15:00:00 - Feat.: - Title: Ateliér RABADA: Kultúra sa neteší veľkej popularite, verejnosť ju nepotrebuje. Modrotlač nás však pohltila 03 - Modified: 2024-02-21 10:30:00 - Feat.: - Title: Rusi na Ukrajine kradnú a ničia. Na mušku si vzali kultúrne a historické pamiatky za miliardy 04 - Modified: 2024-02-21 08:31:57 - Feat.: - Title: Baroková a cirkevná hudba od tých najlepších: Tradičný festival klasickej hudby štartuje už túto nedeľu 05 - Modified: 2024-02-20 14:21:12 - Feat.: - Title: Česko-Slovenský ples oslávil svoju dekádu. Pozrite si, v čom sa predviedli osobnosti Česka aj Slovenska
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. február 2024 18:32