ZSE
StoryEditor

Ako Slovensku pomáha zahraničie?

23.12.2020, 23:00
Státisíce vozidiel mieria zo slovenských výrobných liniek do sveta.

V mnohých krajinách zaviedli celý rad stimulov na podporu elektromobility, čo má pozitívny vplyv i na predaje elektrických áut vyprodukovaných v našej krajine.
Automobilky sú tlačené do rozvoja elektromobility čoraz tvrdšími reguláciami zo strany Európskej únie, ktorá sprísňuje požiadavky na maximálnu úroveň emisií oxidu uhličitého do ovzdušia. Na druhej strane im pomáhajú štátne či regionálne programy, ktoré ľudí motivujú kúpiť si elektromobil.
Chcete si napríklad zaobstarať elektromobil, ktorý stojí okolo 25-tisíc eur. Vo Francúzsku vám naň štát prispeje siedmimi tisíckami, ďalšie tisícky pridá vláda jednotlivých regiónov. Hneď tak máte zaplatenú polovicu auta. K tomu môžete prirátať šrotovné a podobne.
Viaceré krajiny podporujú elektromobilitu nielen peniazmi, ale aj rôznymi nefinančnými benefitmi. „Ak napríklad jazdíte v Poľsku na elektrickom aute, môžete sa s ním zaradiť do autobusového pruhu. Parkujete zadarmo, zvyšuje sa pre vás počet nabíjacích staníc v mestách. Niektoré mestá umožňujú elektromobilom jazdiť po centre, a to vrátane lokalít, kam majú autá s klasickými spaľovacími motormi obmedzený prístup,“ uviedol v rozhovore pre HN Michal Kurtyka, poľský minister pre klímu a životné prostredie. Toto všetko pomáha slovenským automobilkám, ktoré postupne zvyšujú podiel elektromobilov na svojej produkcii.

Zelené značky elektromobilov a nabíjacie stanice vidieť čoraz častejšie aj na Slovensku. „Rozvoj elektromobility a plán zavádzania alternatívnych palív sú v gescii Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky,“ uviedol pre HN hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf. 

25. máj 2022 18:11