A naopak – aj súčasná situácia, kedy sa v dôsledku zatvorených škôl dostalo k slovu dištančné vzdelávanie, ukazuje, že učiteľom budú v nadchádzajúcich rokoch čoraz viac pomáhať technológie.
Práve tie by mali postupne nahrádzať ľudí aj v ďalších profesiách – napríklad predavačov a predavačky v maloobchodných predajniach, ktorých počet neustále klesá vďaka samoobslužným pokladniciam. Ale i recepčných na úradoch, ktorých prácu prevezmú rôzni robotickí vrátnici a informátori. „Firmy sa budú snažiť eliminovať najmä tie pozície, kde existuje najväčšie riziko nákazy. Roboty sa nasadia tam, kde prvý kontakt so zákazníkom bude môcť byť automatizovaný,“ hovorí pre HN Ivana Molnárová, šéfka spoločnosti Profesia špecializovanej na trh práce.
Pandémia pritom len urýchli procesy, ktoré sa naštartovali už pred jej vypuknutím. Konkrétne ide o nahradzovanie kamenných predajní e-shopmi či rozličné formy online platieb, ktoré si nevyžadujú priamu prítomnosť predavača.
Čoraz častejšie sa budeme stretávať aj so scénami, ktoré by nám ešte pred pár rokmi mohli pripadať ako z vedecko-fantastických filmov. Na úradoch v Abú Zabí, hlavnom meste Spojených arabských emirátov, vám už dnes všetky informácie potrebné na vybavenie stránky poskytne takmer dokonalým ľudským hlasom robot vybavený vyspelou umelou inteligenciou. A v bare v španielskej Seville vám zase robot prinesie pivo až ku stolu.