Celé obdobie predchádzajúcej vlády pod vedením Bohuslava Sobotku sa nieslo v znamení sporov medzi sociálnymi demokratmi, hnutím ANO a ľudovcami. Sobotka nakoniec po sérii nezhôd predovšetkým so šéfom ANO Andrejom Babišom v máji minulého roka oznámil, že podá demisiu.
Koaličné trenice poznamenali aj vládu Jiřího Paroubka či Václava Klausa. Práve Klausov druhý kabinet doplatil na prelome rokov 1997 a 1998 na konflikty občianskych demokratov s koaličnými partnermi z radov ľudovcov a Občianskej demokratickej aliancie. Vzájomné spory sa vyhrotili po vypuknutí aféry týkajúcej sa financovania ODS na jeseň 1997 a viedli k predčasnému koncu vlády. Tú v druhý januárový deň nahradil kabinet nestraníka Josefa Tošovského. Následne sa po predčasných voľbách dostala k moci menšinová vláda vtedajšieho šéfa sociálnych demokratov a súčasného prezidenta Miloša Zemana, ktorá pri kormidle vydržala celé štyri roky. A to aj vďaka takzvanej opozičnej zmluve s Klausovou ODS.
Zemanova vláda sa síce vyhla koaličným roztržkám, vyslúžila si však kritiku práve kvôli dohode s opozičnou ODS. Obe strany si v podstate rozdelili kľúčové pozície – Zeman sa stal premiérom, Klaus šéfom parlamentu. „Ide o komplot a vyšachovanie Poslaneckej snemovne z toho, čo je jej základnou úlohou,“ povedal vtedajší podpredseda ľudovcov Miroslav Výborný.