Podľa ich pôvodu vznikali aj jednotlivé štvrte Nahr Bárid. V roku 2007 libanonská armáda tábor pri zásahu proti extrémistickej skupine Fatah Islam počas troch mesiacov úplne zničila. Z tábora tak muselo odísť 27-tisíc civilistov, ktorí sa dnes sa do neho pomaly vracajú. Celkové náklady na opätovné postavenie tábora, ktoré zastrešuje agentúra OSN, sa odhadujú na 345 miliónov dolárov. Rekonštrukcia je rozložená do ôsmich etáp. Teraz sa stavia piaty sektor. Podľa výpovedí jeho obyvateľov však žiadne stavebné plány neexistujú.
Na dokončenie rekonštrukcie je potrebné od darcov zhromaždiť ešte 100 miliónov dolárov. Polovicu z nákladov by mal zaplatiť Západ, druhú polovicu krajiny Perzského zálivu. Tie však zatiaľ s platením zaostávajú. „Od krajín Zálivu veľa nečakám, skôr od Európskej únie,“ priznáva Chálid, jeden zo šéfov tábora.
Novopostavené bytovky pripomínajú skôr bežné mestské sídliská než utečenecký tábor. Domy však musí agentúra OSN stavať z bezpečnostných dôvodov len maximálne štvorposchodové. Ľudia tak majú menšie byty, ako bývali zvyknutí.
Ani v novopostavených častiach tábora preto nie sú žiadne stromy, parky či detské ihriská. „Rozširovať tábor nemôžeme, libanonské úrady o to nemajú žiadny záujem. Palestínčanov berú len ako dočasných utečencov, počítajú s právom na návrat,“ pripomína šéf írsky rekonštrukčného tímu John Whyte neveselú situáciu tunajších obyvateľov.