StoryEditor

Nízke Tatry sú najviac zdevastovaným národným parkom celej Európy

01.06.2019, 00:00
Treba sa riadiť argumentmi odborníkov a nie tým, koľko kubíkov dreva potrebujeme vyťažiť, tvrdí v rozhovore pre HN vedec a ekológ Martin Mikoláš.

Pracujete v medzinárodnom vedeckom tíme v rámci projektu Remote Forests, ktorý sa zaoberá pralesmi. Rezonuje aj v zahraničí stav tých našich?

Jednoznačne. Máme ich žalostne málo. Tvoria len pol percenta sumára všetkých lesov. Keďže nie sú vyhlásené za rezervácie, tak nie sú ani chránené. V zahraničí má však ohlas veľkoplošné ťaženie v národných parkoch. To sa nevidí nikde inde vo svete.

Na čo sa projekt zameriava?

Ide o najväčší dendroekologický výskum pralesov v Európe a zahŕňa jednu z troch najväčších databáz na svete. Na Slovensku podpora výskumu prakticky neexistuje. Z toho dôvodu pôsobím na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Aj v Česku je veľmi náročné získať podporu takéhoto rozsiahleho projektu, ale u nás to majú odborníci možno ešte ťažšie. Mám kolegov z Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, Fínska či Estónska, medzi ktorými sú stovky špičkových vedcov. Taký plošný výskum nie je na Slovensku reálny.

Prečo?

Možno aj vinou slabej podpory vedy a výskumu a protekčnému prerozdeľovaniu vyčlenených financií. Pritom v porovnaní so západnými krajinami s vyšším stupňom civilizácie máme stále akoby viac pralesov.

Istá zaostalosť Slovenska nám v tomto prípade teda pomohla?

Spôsobila ju aj menšia miera osídlenia hlavne v nedostupných miestach, kde človek nedokázal ťažiť. No ani to už dnes neplatí, aj vďaka nových technológiám. Preto nám miznú pralesy ako i lokality hlucháňa hôrneho. Strácame to, čo nás odlišovalo od Západu a na čom sme mohli stavať výnimočnosť našej krajiny.

Prečo je také nutné uchovávať pralesy?

Lebo ich význam je obrovský. Sú kultúrnym a prírodným dedičstvom. Človek je súčasť prírody a les bol preňho dôležitý od nepamäti. V minulosti tak vyzerala celá krajina. Prales treba chrániť rovnako ako národnú kultúrnu pamiatku. Keď ho zničíte a premeníte na palivové drevo, urobíte to isté, ako keby ste rozobrali Bratislavský hrad a tehly z neho predali. Prales by sme si mali vážiť aj preto, lebo je domovom pre celé spektrum vzácnych a ohrozených druhov. Nenájdu ho nikde inde.

Obnova takéhoto lesného spoločenstva už nie je možná?...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2019-05-31 10:33:58 - Feat.: 0 - Title: Najvyšší kontrolný úrad lesníkom poriadne podkúril 02 - Modified: 2019-05-31 10:34:33 - Feat.: 0 - Title: Pri ochrane národných parkov má Slovensko čo dobiehať
01 - Modified: 2023-06-09 09:58:25 - Feat.: - Title: Mnohí sa ma pýtajú, čo sa to Ficovi stalo. Už ma unavuje vysvetľovať to, tvrdí pre HN minister Wlachovský 02 - Modified: 2023-06-08 09:44:14 - Feat.: - Title: Odlesňovanie Amazonského pralesa sa spomalilo, pomohla tomu vláda nového prezidenta. Stromy však stále kácajú 03 - Modified: 2023-06-08 09:21:57 - Feat.: - Title: Ukrajinská vicepremiérka pre HN: Vo vojne proti Rusom musíme zvíťaziť, je to dôležité aj pre prežitie Európy 04 - Modified: 2023-06-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Bábätko nesmie spať na bruchu, ani s rodičmi. A perina či hračky do postieľky nepatria, tvrdí lekárka 05 - Modified: 2023-06-06 14:40:16 - Feat.: - Title: Vyšší záujem Slovákov o eurovoľby by mali podnietiť najmä politici a médiá
menuLevel = 2, menuRoute = focus/publicistika, menuAlias = publicistika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
09. jún 2023 15:19