Prvý a posledný román Jaroslava Foglara skutočne delí neuveriteľných šesť dekád, za ktoré sa navyše spisovateľov záujem, štýl ani témy vlastne veľmi nezmenili. Dospievajúci chlapci, temné tajomstvá, romantika temných uličiek či riečnych kaskád, nezlomné kamarátstvo, túžobné smerovanie k duchovnému aj telesnému ideálu...
Prvú Jastrabovu knihu možno neuhádnete. Nie, neboli to najslávnejší Hoši od Bobří řeky, hoci ich Jaroslav Foglar skutočne napísal najskôr, ale v novembri 1934 vydaný román Přístav volá. Hoši vychádzali síce v tom istom roku, ale ako pokračovanie v prílohe Českého slova Slovíčko.
Přístav volá bol v skutočnosti až tretí Foglarom napísaný román, ale vtedy neznámemu mladému autorovi trvalo, kým sa presadil. A ten posledný? Volá sa Modrá rokle a Jaroslav Foglar ho dokončil v roku 1994, keď mal 87 rokov.
PRVÝ A POSLEDNÝ
Je zaujímavé vziať si tieto dve knihy dnes do ruky. Přístav volá je o zrodení moderného rytiera. O chlapcovi, ktorý najprv márne hľadá partiu, do ktorej by zapadol, a nakoniec nájde kamaráta, ktorý mu ukáže, ako sa stať lepším.
Práve tu sa objavuje Modrý život, teda akási tabuľka, kam si každý deň vyplníte, aké šľachetné či zdraviu prospešné činy ste vykonali. Postaví vás na nohy lepšie ako hocijaký moderný kouč. Foglar bol skrátka vychovávateľ, ktorý vychovával prostredníctvom dobrodružstva a nechcel knihami len pobaviť, ale aj zmeniť každého čitateľa.
Modrá rokle nie je prvej knihe podobná len tou modrou, ale aj tým, že tentoraz nádejný športovec zápasí so zlou partiou a nakoniec nájde kamarátov v klube, ktorí túžia nájsť zdroj vzácnej modrej hliny a nakoniec ho objavia v krasových jaskyniach. Aj tu ide o oslavu priateľstva, ktoré prekoná zákernosť a chamtivosť, o akýsi návod, ako sa stať lepším a prežiť pri tom zaujímavú mladosť.
A zaujímavé je aj to, že Jaroslav Foglar román napísal na základe niekoľkých takmer undergroundových komiksov, ktoré vytvoril pre Českú speleologickú spoločnosť v osemdesiatych rokoch. Vyšli vtedy síce legálne, ale prvé dva (tretí bol vydaný až po revolúcii) vo veľmi obmedzenom náklade a dnes sú cennou zberateľskou trofejou. Už aj preto, že ich kreslil kráľ československého komiksu Kája Saudek.
Zostáva vám 89% na dočítanie.