StoryEditor

Za života čelil ohováraniu, očistili ho až po smrti. Astronóm zo Slovenska dokázal to, čo nik pred ním

24.10.2020, 14:10
Jeho meno nesie kráter na Mesiaci, ale aj jedna z planét, či ulice niektorých našich miest. V tomto roku si pripomíname 300. výročie narodenia významného rodáka zo Slovenska, cisársko-kráľovského astronóma, ktorý ako prvý zmeral vzdialenosť Zeme od Slnka. Volal sa Maximilián Hell.

Rozhodne nepatril k tým, ktorí by sa upínali na jedno miesto. Jeho ambície boli vyššie a za svojimi snami cestoval až za severný polárny kruh. Písal sa rok 1768, keď sa vydal na expedíciu, ktorej výsledok sa dnes považuje za jeho najväčší úspech.

Maximilián Hell sa narodil vo Vindšachte, dnešných Štiavnických Baniach, Matejovi Kornelovi Hellovi a jeho druhej manželke Juliane Viktórii. Otec mal v čase jeho narodenia už 67 rokov, po ňom prišli na svet ešte štyri deti, Maximilián mal dokopy 21 súrodencov.

V jeho rodnej obci vybudovali pred pár rokmi expozíciu, kde sa môžete dozvedieť zaujímavosti z jeho života. Ak by ste sa chceli vydať po stopách slovenského astronóma, vedca a kňaza, začnite práve tu. Múzeum nájdete v bašte bývalého opevnenia Vindšachty, dnes národnej kultúrnej pamiatky, ktorú skolaudovali pred štyrmi rokmi. Pripravte si pevnú obuv, svah je strmý a vedie sem 175 schodov.

Na tomto mieste napríklad zistíte, že jeho priezvisko bolo pôvodne Höll a s najväčšou pravdepodobnosťou ho podobnosť mena s nemeckým slovom hölle – peklo, donútila zmeniť si priezvisko na Hell, ktorého preklad z nemčiny je svetlý, jasný.

...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 22:55