StoryEditor

Tvorca prvého slovenského baletu Tibor Andrašovan: Za kritiku režimu ho komunisti poslali do vyhnanstva

06.09.2021, 10:25
Založil filharmóniu v Mongolsku, skomponoval egyptskú hymnu. No najmä dal hudobnú tvár SĽUK-u či mnohým filmom. Folklór pre neho predstavoval najčistejší prejav (nielen) slovenskej hudobnej kultúry. A zostal mu verný, aj keď z neho musel striasať pláštik ideológie. Bojovať musel aj on sám - so smrťou, ktorá ho oberala o blízkych. Hudobný skladateľ Tibor Andrašovan.

Veľká hospodárska kríza zdrvila a zasiahla celý svet. Ľudia prichádzali o svoje zamestnania, životné úspory, nedokázali splácať úvery, trápil ich hlad. Veľká depresia zaklopala aj na dvere Andrašovanovcov zo Slovenskej Ľupče.

Otec Tibora Andrašovana sa rozhodol zmeniť povolanie z kováča na mäsiara a presťahoval sa s celou rodinou do veľkého mesta – Banskej Bystrice. Spočiatku sa mu veľmi darilo, no po kríze prišiel o celý majetok a nevedel sa postarať o svojich desať detí. Jediné východisko videl v samovražde.

Obkolesený hladovými dolinami sa Tibor Andrašovan musel vo svojich pätnástich rokov začať starať sám o seba i svoju rodinu. Po otcovi zdedil muzikantský talent a  ten zúročil ako barový klavirista v kapele, v ktorej hrával spolu so svojím bratom Ladislavom. Popri večerných koncertoch stihol úspešne zmaturovať na učiteľskom ústave a študovať v Bratislave na Filozofickej fakulte i na konzervatóriu.

​Život v meste sa mu zapáčil, no nezabúdal ani na svoje rodisko, kam v lete chodieval navštevovať kamarátov a spoznávať ľudovú hudbu ako najväčší inšpiračný zdroj vo svojej tvorbe.

Slovenské národné povstanie zažil z pozície redaktora v Slobodnom vysielači. V prostredí blízkych bojov panovali pre rozhlasové vysielanie provizórne podmienky. Nedostatok magnetofónových pások zapríčinil, že sa hovorené slovo aj hudba museli vysielať naživo. Tibor Andrašovan sa preto staral nielen o dramaturgiu a vysielanie, ale aj o úpravu piesní a hudobný sprievod spevákov.

Po SNP študoval kompozíciu a dirigovanie v Prahe, kde sa oboznámil s tvorbou komediálnej dvojice Voskovec – Werich. Ich antifašistické postoje a ľavicová orientácia na mladého skladateľa zapôsobili. Andrašovan sa nadýchal atmosféry budovania lepších zajtrajškov a v roku 1948 vstúpil do komunistickej strany.

Neskôr to trpko oľutoval a chcel z nej vystúpiť, ale to už nebolo také jednoduché: „Párkrát som sa ho na to pýtal, najmä v sedemdesiatom roku, keď bolo riadne dusno, prečo v tej strane zostáva. Bol si...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 21:31