StoryEditor

Prvý toaletný papier ekonomický úspech nepriniesol, ľudia nechápali, prečo by si ho mali kupovať

19.10.2021, 11:05
Možno to nie je práve najvznešenejšia téma z bohatej ľudskej histórie, rozhodne však ovplyvnila kvalitu našich životov. Na rozdiel od vývoja záchodov je história toaletného papiera relatívne mladá.

O záchodoch máme správy už spred päťtisíc rokov. Dokonca aj v Starom zákone je o niečom takom „triviálnom“ zmienka ešte z čias, keď Izraeliti boli nomádmi, putovali krajinou a žili v táboroch. Svoje územie udržovali v prísnej čistote, potrebu museli vykonávať mimo tábora a výkaly hneď zahrabávať.

„Za táborom budeš mať miesto, kam budeš chodiť von... budeš mať rýľ, keď si vonku kľakneš, vykopeš ním jamku a zahrabeš svoj výkal... Boh kráča prostriedkom tvojho tábora... nech je tvoj tábor svätý, aby neuvidel u teba nič neslušné a neodvrátil sa od teba...“ Tak je to uvedené v 5. knihe Mojžišovej, kapitole 23.

Dobrý nápad, likvidácia výkalov v zemi prebehne oveľa rýchlejšie ako na povrchu, neodplaví ich voda a nesadá na ne hmyz, ktorý potom roznáša choroby. Ako sa však riešila situácia... po tom? Čo sa používalo, keď sa vykonala potreba?

Rôzne predmety. V Ríme to boli napríklad uteráky namáčané v bylinkách alebo huba na kuse dreva. Inuiti na severe používali mach z...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 19:28