StoryEditor

Francúzka, ktorá sa stala symbolom Ameriky. Stačilo málo a Socha slobody nemusela stáť v New Yorku

28.10.2021, 12:05
Je asi najslávnejšou prisťahovalkyňou do Spojených štátov. Familiárne ju volajú Socha slobody a v New Yorku sa „usadila“ pred 135 rokmi.

Ulice najväčšieho amerického mesta sú zaplnené ako vari nikdy predtým. Nie div, takú slávu ešte New York nezažil. Všade hrá hudba, od prístavu sa ozýva zvuk lodných sirén a dunenie slávnostných sálv, z Madison Square na juh Manhattanu smeruje dlhočizný čestný sprievod, všetci sa zabávajú.

To, čo sa odohráva v uliciach, je však iba rámcový program. Hlavná udalosť, kvôli ktorej sa tu dnes zhromaždili státisíce ľudí, prebieha o kus ďalej, na neveľkom ostrove uprostred zálivu.

Tento fliačik pevniny nesie názov Bedloe's Island, a práve na ňom za uplynulé štyri mesiace vyrástla obrovská socha. Vyššej na svete niet. Kolos, stvárňujúci ženskú postavu držiacu vo vztýčenej pravici horiacu pochodeň, meria 46 metrov a stojí na rovnako vysokom podstavci.

Oficiálne sa volá La liberté éclairant le monde, čiže Sloboda osvetľujúca svet, a Spojeným štátom ho darovali Francúzi.

„Toto dielo symbolizuje jednotu a priateľstvo dvoch národov, dvoch veľkých republík,“ hovorí s neskrývaným pátosom sochár Frédéric-Auguste Bartholdi, keď 28. októbra 1886 slávnostne odhaľuje svoje životné dielo, ktoré Američania začnú prezývať zjednodušene Socha slobody.

​Nie každý však v tejto chvíli naozaj v monumente vidí deklarovaný atribút a niektorí by možno zase radi zabudli na určité udalosti, ktoré jeho vznik sprevádzali.

Chcel kolos v Sueze

Príbeh sochy, ktorá dnes patrí k najznámejším symbolom Spojených štátov amerických, sa začal písať na opačnej strane Atlantiku ešte v roku 1865. Parížsky právnik Édouard Lefebvre de Laboulaye raz pozval na večeru zopár priateľov a ako priaznivec Abrahama Lincolna a vyznávač ideálov slobody a demokracie nemohol v rámci debaty obísť ani tieto témy.

„Bude to už sto rokov, čo sa zámorské kolónie vzopreli britskej nadvláde a získali nezávislosť. A práve my Francúzi sme im v tomto boji pomáhali,“ pripomenul. Debata vyústila až do nápadu poslať Američanom dar. „Mohol by to byť pamätník, ktorý bude pripomínať naše priateľstvo a sympatie k ich boju za slobodu,“ navrhol hostiteľ.

Najviac táto myšlienka oslovila sochára Frédérica-Augusta Bartholdiho. Túžil vytvoriť monumentálne dielo, i keď svoju pozornosť práve orientoval do inej časti sveta.

Pri vstupe do...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 18:42