StoryEditor

Stredoveký cestovateľ Marco Polo: Z Ďalekého východu sa vrátil ako boháč, doma skončil za mrežami

16.02.2022, 08:25
Na svoju legendárnu výpravu do Číny sa Marco Polo vydal pred viac než 750 rokmi, v roku 1271. Cesta mu priniesla slávu, bohatstvo, ale aj útrapy. No a obchodná vojna na Apeninskom polostrove priviedla napokon benátskeho kupca do väzenia.

Tá kniha sa okamžite stala európskym bestsellerom. Keby však Marca Pola po jeho návrate z Ďalekého východu na konci 13. storočia neuväznili v Janove, ktovie, či by ju vôbec niekedy niekto čítal.

Práve za mrežami v konkurenčnom bohatom talianskom prístave ju Marco Polo diktoval svojmu spoluväzňovi Rustichellovi z Pisy. Ich spoločné dielo potom vyšlo vo francúzštine ako Livres des Merveilles du Monde (Knihy o zázrakoch sveta) a v taliančine ako Il Milione (Milión, zrejme podľa Polovej prezývky, ktorú si vyslúžil u Benátčanov, lebo vraj často hovoril o miliónoch veľkého chána a vlastnom bohatstve).

Aj do češtiny bol cestopis preložený na vtedajšiu dobu veľmi rýchlo – prvýkrát už čoskoro po roku 1400.

Téma

​„A tak Marek, kudyžkolivěk jdieše, velmi sě snažně dáváše v takové noviny, aby sě jich naučil a aby skrzě to mohl sě královí libosti slibiti. Pro něž let sedmnáste, v nichžto bieše čeledínem královém, tak jemu vzácen byl, že jej ustavičně po velikých svých věcí jednání posieláše. A proto tento jeho dóvod jest, proč dřieve řečený pan Marek tak sě naučil na východ slunečních krajin novin,“ opisuje dávny staročeský preklad.

Pre istotu zhrňme: Marco Polo sa rýchlo učil všetkému novému a tamojší panovník – teda mocný Kublaj-chán, ktorý v rokoch 1251...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 15:02