Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 00:00

Patent Prešovčanov ohrozujú zvláštne dlhy

Patent, o ktorý je vo svete enormný záujem, môže skončiť v dražbe kvôli dlhom.

Patent Prešovčanov ohrozujú zvláštne dlhy
Zdroj: Pixabay

Objav z dielne odborníkov Prešovskej univerzity žne úspechy po celom svete. Pre nesplatené pôžičky z vytunelovanej nebankovky končí v zálohe vymáhačskej agentúry. V krajnom prípade hrozí jeho dražba.

Slovenskí vedci často medzinárodnú pozornosť nevzbudzujú. Vedeckému tímu z Prešovskej univerzity sa to však vďaka prevratnému objavu darí. Zásluhou takzvaného čučoriedkového patentu žnú Prešovčania po celom svete jeden úspech za druhým. Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky im totiž pred tromi rokmi priznal patent za aplikovaný výskum.

Pracovníci Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied vyvinuli originálnu technológiu izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín pomocou lyofilizácie – vysušovania mrazením. Ich poznatky zo svetovo unikátneho patentu využívajú pri testoch na potkanoch napríklad v laboratóriách štátnej University Illinois v USA, ktorá úzko kooperuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ocenili ich aj na prestížnej americkej Harvardovej univerzite, ale i v Číne či Čile.

Teraz však, naopak, Slovensku hrozí blamáž. Patent, o ktorý je vo svete enormný záujem, totiž môže skončiť v dražbe kvôli dlhom. „Situácia v spoločnosti Medicproduct Lipany je poľutovaniahodná. Na druhej strane, naša univerzita nie je oprávnená zasahovať, komentovať alebo inak vplývať na vnútorné záležitostí firiem v rámci súkromného priemyselného sektora,“ uvádza pre HN hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove Anna Polačková.


Bez podielu na patente
Patentom chránený vynález je výsledkom štátom dotovanej spolupráce spoločnosti Medicproduct v Lipanoch s univerzitou v Prešove. Farmafirma z východu krajiny pritom figuruje ako jeho jediný majiteľ. Celý majetok spoločnosti Medicproduct vrátane patentu sa pre finančné machinácie spájané s aktivitami prešovského veľkopodnikateľa Petra Leškovského ocitá od septembra 2018 v zálohe aktuálneho veriteľa farmafirmy – českej inkasnej agentúry Bazcom.

Potvrdzujú to výpisy z databáz Úradu priemyselného vlastníctva i z Notárskeho centrálneho registra záložných práv. Bývalý dvojtretinový majiteľ Medicproduct a jej štatutár Peter Leškovský na otázky HN neodpovedal. Bazcom pritom vymáha dlhy z dôvodu nesplatených pôžičiek z vytunelovanej českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo.


Posledná vedecká návšteva spoza oceána bola v Lipanoch vlani v auguste, keď fabriku na výrobu infúznych roztokov navštívila delegácia z Univerzity štátu Missouri v Columbii. Práve úspešné výsledky výskumu podnietili Prešovskú univerzitu k vyjednávaniu o získaní majetkového podielu na patente. V spolupráci s americkými univerzitami totiž Prešovčania preukázali možnosti využitia ich vyná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.