Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2019, 00:00

Envirorezort vyhráva v súboji o miliónovú pohľadávku

Ministerstvo životného prostredia sa sporí s recyklačnou fabrikou zo Sniny. V súboji ide o viac ako 10 miliónov eur.

Envirorezort vyhráva v súboji o miliónovú pohľadávku
Zdroj: TASR/OLO

Za čias ministra Petra Žigu z vládnej strany Smer rezort životného prostredia porušenie eurofondovej zmluvy na 11,7 milióna eur zo strany recyklačnej firmy J&M Consulting nevidel. Firmu vtedy vlastnil prešovský veľkopodnikateľ a manažér politického kapitálu napojeného na SNS ešte z čias Jána Slotu Peter Leškovský. Prešovčan napokon pre svoje miliónové dlhy o nefunkčnú fabriku na premenu starých plastov na nové v júli 2016 prišiel. Podniku sa chytil nový majiteľ – mladý právnik z Oravy Martin Benický. Súbežne s výmenou vlastníka sninského recyklačného dvora však envirorezort po Žigovi prevzal nový minister László Sólymos za Most-Híd.


Jeho úradníci prípad recyklačného závodu na východe Slovenska vyhodnotili diametrálne odlišným metrom a od firmy J&M Consulting, čerstvo premenovanej na Recycentrum, pýtali milióny eur z eurofondov naspäť. Spoločnosť Recycentrum zaťažená dlhmi po bývalom majiteľovi Petrovi Leškovskom medzitým požiadala súdy o ochranu pred veriteľmi a svoje záväzky škrtala v reštrukturalizácii. Počas nej však boli nároky štátu popreté. Na Okresnom súde Košice I preto prebiehal pod taktovkou sudcu Júliusa Tótha takzvaný incidenčný spor o existenciu pohľadávky envirorezortu. „V spore žalobcu Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky proti žalovanému Recycentrum o určenie popretej zabezpečenej pohľadávky vo výške 10 428 760 eur súd rozsudkom zo dňa 21. januára 2019 rozhodol tak, že žalobe žalobcu vyhovel v celom rozsahu,“ hovorí pre HN hovorkyňa Okresného súdu Košice I Anna Pančurová s tým, že spor nie je právoplatne skončený.


Spor sa nekončí
Spoločnosť Recycentrum sa totiž proti verdiktu odvolala. O jej odvolaní bude rozhodovať krajský súd. Recycentrum nároky štátu odmieta zaplatiť s tým, že dôvod na vracanie eurofond

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.