Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.04.2019, 00:00

Legendárne kúpele ostanú v prevádzke. Do hry ich vracia štátna banka

Po piatich rokoch plných zvratov končia legendárne Kúpele Brusno definitívne v konkurze.

Legendárne kúpele ostanú v prevádzke. Do hry ich vracia štátna banka
Zdroj: Kúpele Brusno

Nový veriteľský výbor napokon ovládol štát cez svoje predĺžené ruky – Slovenskú záručnú a rozvojovú banku, daňový úrad a Sociálnu poisťovňu. Banka, ktorá kúpeľom požičala takmer 10 miliónov eur, bude presadzovať ich nepretržitú prevádzku a neskorší predaj novému investorovi. „Záujem banky počas konkurzu je jednoznačný, aby kúpele naďalej fungovali. Zároveň sa pre ne bude hľadať nový investor,“ potvrdila pre HN riaditeľka odboru vymáhania pohľadávok Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Alena Meszárošová. Podotkla, že nový investor má mať skúsenosti s prevádzkovaním kúpeľného zariadenia a bude mať záujem v pokračovaní činnosti.

V legendárnych kúpeľoch so 180-ročnou históriou v Brusne, ktoré pred časom svojím rozhodnutím Ústavný súd posunul po päťročnom boji do konkurzu, sa včera konala prvá schôdza veriteľov. Nateraz je tak ďalší osud kúpeľov jasný. Na liečenie prijímajú klientov všetkých zdravotných poisťovní i samoplatcov a pokračujú v bežnej prevádzke.


„Záujem banky počas konkurzu je jednoznačný – aby kúpele naďalej fungovali. Je predsa logické, že fungujúca spoločnosť má vyššiu hodnotu ako tá, ktorá ukončila podnikanie,“ približuje jeden zo záverov veriteľskej schôdze riaditeľka odboru vymáhania pohľadávok v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke Alena Meszárošová. Štátna banka je najväčším veriteľom kúpeľníkov z Horehronia. Voči spoločnosti Kúpele Brusno si v konkurze úspešne uplatňuje pohľadávku vo výške takmer 10 miliónov eur pôvodom z poskytnutého bankového úveru, ktorý firma použila na investície. Časom však úver nezvládala splácať a v roku 2014 jeden z veriteľov kúpeľov Marián Sabó požiadal súdy o reštrukturalizáciu spoločnosti Kúpele Brusno. Kúpeľníci vtedy svoje finančné problémy odôvodňovali zmenou systému preplácania procedúr od zdravotných poisťovní. Firma sa tak na istý čas ocitla bez dôležitej časti príjmov a začala meškať so splátkami úveru.

Výbor ovládol štát
Veritelia zároveň hlasovaním rozhodli o výmene konkurzného správcu. Ním bol dosiaľ banskobystrickým súdom vymenovaný správca Richard Konta, ktor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.