StoryEditor

Slováci podnikajú na Donbase, vykurujú veľké mesto vo vojnovej zóne

10.07.2020, 00:00
Košická firma E. Connect vlastní tepláreň vo vojnou zmietanej oblasti. Zásobuje ju uhlím z ruských baní neďaleko Rostova na Done.

Vasyl Danyliv je ukrajinský biznismen s kontroverznou minulosťou a s konexiami na najvyššie miesta moci nielen na Ukrajine a v Rusku. Za manželku má Slovenku z Bardejova a žije v Prahe, odkiaľ riadi časť svojho biznisu napríklad cez britskú schránku Elni Capital. Tá zase vlastní väčšinový, 60-percentný podiel v nenápadnej košickej spoločnosti E. Connect, ktorá má dosah na rozsiahle energetické aktíva v dotyku so samozvanými prorusky orientovanými separatistickými zoskupeniami Donecká a Luhanská ľudová republika.

​Košická E. Connect totiž ovláda 60 percent akcií veľkého zdroja elektrickej energie a tepla KramatorskTeploEnergo v silnom proukrajinskom, takmer 200-tisícovom meste Kramatorsk na severe Doneckej oblasti. Zvyšok akcií kramatorskej teplárne spravuje cez komunálnu firmu tamojšia radnica. Predávajúcim 60 percent akcií spoločnosti KramatorskTeploEnergo bol londýnsky, na burze kótovaný energetický fond Contour Global s ročnými tržbami vyše 1,3 miliardy dolárov.

Tepláreň na severe Doneckej oblasti ovládal cez cyperskú schránku Hamachi Limited spoločne s pridruženými firmami Konturglobal Ukraine a Mega-Resource. Dodávateľ tepla a energií z Kramatorska prešiel okolo roku 2010 modernizáciou.

Za dobrú cenu

Fond Contour Global zakladal v roku 2005 finančník Joseph Brandt s finančnou podporou skupiny Reservoir Capital Group. Do jeho aktív spadajú elektrárne a zdroje energií po celom svete –...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
17. máj 2022 18:36