11.11.2018, 11:40

Progresívci čoskoro prekročia päť percent. Porazeným je Smer, stratil ako kedysi KDH, tvrdí odborník

  • O výsledku komunálnych volieb sme sa v štúdiu HNtelevízie rozprávali so šéfom agentúry AKO Václavom Hříchom.
  • Prekvapilo ho, ako voľby dopadli?
  • A prečo Smer nemá ani jedného primátora v krajských mestách?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Komunálne voľby potvrdili trend z minuloročných volieb do Vyšších územných celkov (VÚC). V HNtelevízii to vyhlásil šéf agentúry AKO Václav Hřích, s ktorým sme hodnotili ich výsledok.

Fakt, že najsilnejšia vládna strana Smer nemá ani jedného primátora v krajských mestách, vysvetľuje tým, že na komunálnej úrovni sú voľby viac o individualizme ako o straníckosti.

Kto bude primátorom alebo starostom vo vašom meste či obci? Pozrite si výsledky komunálnych volieb.

"V mnohých tých mestách, ako aj v mnohých VÚC, odchádzali dlhoročný predstavitelia, ktorí to tam ťahali viac volebných období. A časť tých ďalších predstaviteľov, ktorí boli úspešní, už nespája svoje meno, svoju značku, so stranou Smer," povedal Hřích.

"To znamená, že kandidujú napríklad ako nezávislý. A zrejme sa Smeru nepodarilo zohnať alebo pripraviť dosť nových kandidátov, ktorí by zase pod tou jeho značkou pokračovali ďalej," doplnil.

Podľa Hřícha ja porazeným týchto volieb práve Smer. Výsledok strany Roberta Fica prirovnal k ústupu z pozícií, ktoré v minulosti zažilo KDH.

"Je to veľmi zaujímavá šanca mediálne ukázať, že sú strana, ktorá dokáže ponúknuť kandidátov, ktorí majú úspech medzi ľuďmi," zhodnotil úspech viacerých kandidátov, ktorí sa o zvolenie uchádzali aj pod značkou strany Progresívne Slovensko.

Progresívci podľa neho môžu vďaka výsledku v komunálnych voľbách v najbližšom období prekročiť v prieskumoch päťpercentnú hranicu, ktorá zaručuje účasť v parlamente.

"Oni koketujú s tou hranicou päť percent už dlhodobo u kolegov aj u nás pri meraniach. Takže sa dá predpokladať, že tú päťku najbližšie mesiace prekročia," vyhlásil Hřích.

Viac sa dozviete v rozhovore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.