06.02.2020, 15:27 Aktualizované dňa 06.02.2020 o 16:31

Matovič pozval opozičné strany. Ponúkol im, aby pridali otázky do online hlasovania

Predseda hnutia OĽaNO vyzval päť politických subjektov, aby sa pridali k jeho iniciatíve.

Matovič pozval opozičné strany. Ponúkol im, aby pridali otázky do online hlasovania
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Z posledných prieskumov vyplýva, že niektoré opozičné politické strany sa do parlamentu nemusia dostať, vyhlásil na tlačovej konferencii predseda OĽaNO Igor Matovič.

​Podľa neho je zároveň reálne, že do parlamentu namiesto toho prejdú strany, ktoré on nazval druhým frontom Smeru.

"Voliči demokratickej opozície chcú od strán počuť, čo bude po Ficovi," vyhlásil. Vyzval preto strany Za ľudí, PS/Spolu, SaS, KDH a Sme rodina, aby sa pridali k iniciatíve OĽaNO zorganizovať online hlasovanie občanov o otázkach, ktoré im predložia.

Pritiahneme pol milióna nevoličov, tvrdí

Matovič týmto stranám ponúkol možnosť, aby k 11 otázkam, ktoré predstavil uplynulý víkend, pridali vlastné. Potom by o nich mohli hlasovať všetci občania Slovenska.

Občanmi schválené otázky následne majú byť podľa predstáv predsedu OĽaNO podmienkou pre vstup do budúcej vládnej koalície a následne súčasťou programového vyhlásenie novej vlády.

"Keď to urobíme spoločne, príde voliť možno pol milióna z dvoch miliónov ľudí, ktorí inak voliť nechodia," vyhlásil Matovič. V tejto súvislosti vyzval tieto strany, aby vyslali špecialistu, ktorý by kontroloval správnosť hlasovania.

Matovič skonštatoval, že je potrebné vyslať voličom signál, že dokážu potiahnuť za jeden povraz. Opäť zopakoval, že organizovanie protestov počas mítingov ĽSNS nepomáha. "Myslíme si, že je to slepá ulička, nikam to nevedie, zvyšuje to podporu 'kotlebovcov', vôbec to nerieši problémy voličov tejto politickej strany," povedal.

Pripustil odloženie hlasovania

"Zadali sme naprogramovanie systému profesionálnej firme, ktorá sa tým zaoberá," reagoval Matovič na výčitky, že online hlasovanie by mohlo byť ľahko ovplyvniteľné. 

Hlasovanie sa má spustiť v sobotu 8. februára, Matovič ešte pripúšťa odloženie hlasovania, ak by to bolo potrebné. Konkrétna otázka sa stane podmienkou hnutia na vstup do koalície, pokiaľ ju podporí nadpolovičná väčšina hlasujúcich.

Medzi otázkami je napríklad zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov, povinnosť operovať pacienta s podozrením na onkologické ochorenie do dvoch týždňov, príspevok 200 eur od štvrtého mesiaca tehotenstva či povinná škôlka od troch rokov pre deti zo slabšieho sociálneho prostredia.

OĽaNO má podľa slov Matoviča predstaviť svoj program túto sobotu, majú v ňom podľa neho zhruba 800 riešení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.