14.02.2020, 13:26

O Matovičovu anketu sa zaujíma už aj štát. Úrad na ochranu osobných údajov začal konanie

Podnet podal občan, ktorý hovorí o porušení ochrany jeho osobných údajov.

O Matovičovu anketu sa zaujíma už aj štát. Úrad na ochranu osobných údajov začal konanie
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Úrad na ochranu osobných údajov začal konanie vo veci internetovej ankety opozičného hnutia OĽaNO, ktorú spustili pred parlamentnými voľbami. Podnet podala fyzická osoba. Uviedla to Tamara Valková z kancelárie úradu. Občan v podaní hovorí o porušení ochrany jeho osobných údajov.

"Konkrétne namieta skutočnosti, ktoré už boli vo veľkom medializované, ako údajné spracúvanie osobných údajov v rozpore s deklarovaným účelom alebo viacero možných nedostatkov pri spracúvaní osobných údajov na základe súhlasu respondenta," priblížila Valková.

Návrh na začatie konania obdržal úrad v utorok 11. februára. Úrad má na rozhodnutie 90 dní od začatia konania, v odôvodnených prípadoch môže dobu predĺžiť, najviac o 180 dní. V rozhodnutí môže uložiť opatrenia na nápravu, prípadne udeliť pokutu.

"Výšku pokuty úrad vždy posudzuje individuálne na základe zistených porušení. Pretože vyšetrovanie nie je skončené, nie je možné sa vyjadriť bližšie k prípadným sankciám," uviedla.

Hnutie OĽaNO spustilo minulý týždeň internetové hlasovanie občanov o 11 otázkach, ktoré majú byť prioritami budúcej vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.