StoryEditor

Ktoré pozemky môžete predať bez obmedzenia

27.09.2017, 00:30
Poľnohospodárska pôda sa, až na určité výnimky, predáva cez register zverejňovania ponúk, ktorý je na internetovej stránke ministerstva pôdohospodárstva. Na prípady, kedy ponuku nemusíte zverejniť, upozorňuje Zuzana Lauková, realitná maklérka spoločnosti MG Real.

1. Ak je druh pozemku evidovaný v katastri ako „záhrada“ (rozhoduje „C“ stav).

2. Ak je v zastavanom území obce.

3. Ak je mimo zastavaného územia obce, ale podľa územného plánu je určený na iné, než na poľnohospodárske využitie.

4. Možnosť poľnohospodárskeho využitia je obmedzená - je v chránenej oblasti, preteká cez parcelu vodný tok, ochranné pásmo vodného zdroja zasahuje do parcely, na pozemku sa nachádza elektrický stĺp, prechádza ním elektrické vedenie, plynové potrubie, produktovod, ropovod, a ich ochranné alebo bezpečnostné pásmo zasahuje do parcely.

5. Výmera pozemku je menšia ako 2-tisíc metrov štvorcových - pri prevode podielu na pozemku sa berie do úvahy celková výmera parcely, nie prislúchajúca výmera vzhľadom na veľkosť podielu.

6. Pozemok je priľahlý k stavbe, s ktorou svojím umiestnením a využitím tvorí funkčný celok.

7. Ak poľnohospodársky pozemok predávate osobe, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako podnikanie najmenej tri roky pred dňom uzavretia zmluvy v obci, v ktorej sa nachádza.

8. Predávate ho spoluvlastníkovi alebo blízkej osobe alebo príbuznému (tieto osoby určuje Občiansky zákonník)

Netreba pritom ale zabúdať na povinné prílohy k zmluve. V ostatných prípadoch budete musieť vy alebo osoba, ktorú splnomocníte, zverejniť ponuku na predaj podielu v Registri zverejňovania ponúk na web stránke Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a zároveň v rovnakom čase na úradnej tabuli v obci, kde sa pozemok nachádza. Presný postup ponukového konania je stanovený v zákone.

Ak sa predáva podiel – predkupné právo majú ostatní spoluvlastníci, s ponukou by preto mali byť oslovení aj oni. Ak niekto z nich prejaví o ponúkaný podiel záujem, môže ho kúpiť bez akéhokoľvek obmedzenia.

01 - Modified: 2024-02-24 21:55:25 - Feat.: - Title: Pomsta farmárov? V Poľsku napadli vagóny prevažujúce poľnohospodársku produkciu z Ukrajiny 02 - Modified: 2024-02-23 14:05:17 - Feat.: - Title: Nastal čas, aby sme zvážili predaj Bory Mall, tvrdí šéf Penta Real Estate pre HN 03 - Modified: 2024-02-21 18:32:49 - Feat.: - Title: Zdraženie potravín tlmí top surovina Slovákov. Náš jedálniček aktuálne závisí od situácie v Číne a Malajzii 04 - Modified: 2024-02-21 08:25:17 - Feat.: - Title: Kňaza a jeho milenca zadržala polícia. Predávali vo svojom dome viagru 05 - Modified: 2024-02-20 14:30:00 - Feat.: - Title: Poškodilo vám vyčíňanie počasia parcelu? Štát vám môže poskytnúť nižší nájom
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. február 2024 20:49