StoryEditor

Chcete hypotéku počas koronakrízy? Odborníčka odpovie, kedy ju dostanete (modelové príklady)

13.07.2020, 16:15
S uvoľňovaním mimoriadnych opatrení zmierňujú obmedzenia aj banky. Pre niektorých klientov budú úvery na bývanie dostupnejšie.

Kvôli pandémii banky dočasne sprísnili podmienky na poskytovanie hypoték. Dotklo sa to predovšetkým tých, ktorí pracujú a podnikajú v zahraničí.

Miernejšie podmienky

Trh s hypotékami sa pomaly vracia do režimu spred pandémie. Banky začínajú opäť schvaľovať úvery na bývanie cudzincom pracujúcim na Slovensku a Slovákom zamestnaným v Česku, Maďarsku a Rakúsku. Niektoré inštitúcie dokonca berú do úvahy aj pandemické ošetrovné.

Ak má klient aspoň 10 až 20 percentnú finančnú rezervu, bude preňho získanie úveru na bývanie jednoduchšie. Bez úspor bude mať vyššie výdavky na splácanie.

Rizikový sektor úvery nedostane

Situácia s hypotékami však nevyzerá priaznivo pre podnikateľov v rizikovom segmente. Banky sú stále veľmi opatrné pri odsúhlasení úverov majiteľom hotelov a reštaurácii, podnikateľom a zamestnancom v cestovnom ruchu, maloobchode a finančných službách.

Odklad splátok

Klienti môžu požiadať o odklad splátok až na 9 mesiacov a nebude to mať dopad na to, ako ich banka bude posudzovať v budúcnosti.

Individuálny...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
17. máj 2022 20:31