14.01.2021, 13:00

Šesť príkladov, ako ochránite svoj majetok

Čo robiť v prípade, ak sa vás pokúša niekto obrať o pozemok? Kde nájdete všetky informácie o svojej parcele? Na konkrétnych príkladoch vám poradíme, na čo si dať pozor a ako môžete situáciu vyriešiť.

Šesť príkladov, ako ochránite svoj majetok
Zdroj: Dreamstime

1. ĽAHŠÍ PRÍSTUP K PÔDE

Seriózni farmári sa k pozemkom alebo ich prenájmom dostávajú ťažko. Chcú, aby im to štát uľahčil a obmedzil špekulatívne nákupy pôdy na nepoľnohospodárske účely.

RIEŠENIE:

Novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov z rokov 2018 a 2019 zásadným spôsobom neuľahčili prístup farmárov k pôde a už vôbec nezaviedli poriadok do užívacích vzťahov k pôde. Z návrhu novely v roku 2018 vypadla pôvodná ambícia ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zaviesť povinnú evidenciu nájomných zmlúv na katastri. Ako slabá náplasť bola zavedená súkromná evidencia nájomných vzťahov vedená každým farmárom, avšak tá je nedostatočná a neefektívna. Predovšetkým novela nestanovila efektívne sankcie za nepredloženie evidencie nájomných vzťahov okresnému úradu, čo doterajším nájomcom umožňuje evidenciu okresným úradom jednoducho nepredkladať a sabotovať tak vyčleňovanie pôdy vlastníkom či novým nájomcom. Pretrváva tak stav, že na Slovensku nie je inštitúcia, ktorá by mala prehľad o štruktúre užívacích vzťahov k pôde.

Rovnako neefektívna je aj úprava práva prenajímateľa, ktorým by ukončil nájomný vzťah v prípadoch, keď sa počas platnej nájomnej zmluvy podnik alebo jeho väčšinový podiel predá.Všetky vyššie uvedené problémy, ako aj ďalšie nedostatky zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov rieši pripravovaná novela z dielne ministerstva pôdohospodárstva.

Pozitívnym prínosom spomínaných noviel určite bolo, že po skúsenostiach z praxe sa vypustila zo zákona automatická obnova nájomného vzťahu, teda ak prenajímateľ najneskôr rok pred skončení

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.