25.05.2021, 13:03

Kataster eviduje a chráni vaše nehnuteľnosti

Kupujete byt, dom či pozemok? V katastri nehnuteľností, ale aj na webe si môžete overiť aktuálny stav vlastníctva. Zistite si, či nehnuteľnosť nie je zaťažená nejakým právom inej osoby alebo nesplateným úverom.

Kataster eviduje a chráni vaše nehnuteľnosti
Zdroj: Dreamstime

List vlastníctva má u nás už každá nehnuteľnosť. Je to niečo ako rodný list a ten je dôležitý pri každej kúpe nehnuteľnosti. Hlavne aktuálny zápis, ktorý je dôležitý v momente, keď idete zmluvu podpisovať.

Ján Mrva, predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra, zdôrazňuje: „Overte si stav zápisov v katastri nehnuteľností na liste vlastníctva. V elektronickej forme je dostupný na našom portáli. Všímať si pritom treba nielen údaje o vlastníkovi nehnuteľnosti, ale aj to, či a ak áno, aké ťarchy viaznu na nehnuteľnosti. Napríklad, ak je na ňom zápis daňového záložného práva, ten má napríklad obmedzujúci charakter, podčiarkuje predseda úradu.

Úrad zastrešuje katastrálne odbory okresných úradov a, ako zdôrazňuje Mrva, ľuďom nezaškodí viac osvety. „Kataster musí byť čoraz bezpečnejší. Chceme vytesniť podvodníkov a ľudí viac informovať, aby im nenaleteli.“

Všímajte si pozná

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.