StoryEditor

Nemáte účtovnú závierku? Hrozí vysoká pokuta.

27.11.2011, 23:00
Firmy svoje údaje už neskryjú. Čoskoro si informácie o ich podnikaní nájde každý v registri účtovných závierok, ktorý bude spravovať rezort financií.

Pokiaľ niečo v závierke nebude „sedieť“, podnikateľovi hrozia pokuty. Podstatná zmena je v tom, že sankcie sa budú odvíjať od výšky majetku, ktorý je očistený od odpisov a opravných položiek, a nie od jeho celkovej hodnoty. Firma môže dnes dostať pokutu do troch percent z celkovej sumy brutto majetku za porušenie vybraných ustanovení zákona, ktorý však nepozná presnú škálu priestupkov. Pokuty a priestupky sú už po novom rozdelené do štyroch skupín. Za nezostavenie účtovnej závierky bude môcť spoločnsoť dostať pokutu do 1 milióna eur.Niektorí nie sú nadšení
Stav majetku, záväzkov, výnosov, nákladov, príjmov či hospodársky výsledok sú pre mnohé spoločnosti citlivými údajmi. Po novom budú prístupné komukoľvek. Informácie by mali byť na dosah za minimálny poplatok. O akú presnú sumu pôjde, ešte nie je známe. Novinky prináša zákon o účtovníctve. Biznis sa teda stane priehľadnejším. Niektorí sa toho obávajú. „Podnikám tri roky a snažím sa, aby firma fungovala. Zákaziek máme dosť, ale stále bojujeme s druhotnou platobnou neschopnosťou, a preto je aj podnik v strate. Obávam sa, ako budú na takýto údaj v registri reagovať naši potenciálni partneri,“ hovorí Jozef Strižko zo stavebnej spoločnosti Abuilt.

Prvýkrát sa do registra dostanú individuálne a konsolidované závierky, ktoré účtovníci zostavia do konca budúceho roka. Centrálny register tak začne naplno fungovať až v roku 2013. „V súčasnosti sa účtovná závierka povinne ukladá do zbierky listín obchodného registra samostatne alebo ako súčasť výročnej správy napríklad akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti, verejnej obchodnej spoločnosti, ako aj družstva či štátneho podniku,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Mária Sameková zo spoločnosti MSaudit.

Podnikateľom napriek novým pravidlám povinnosti nepribudnú. Účtovnú závierku budú totiž prikladať k daňovému priznaniu. Prvýkrát tak už elektronicky urobia v marci všetci platitelia DPH.

Menej administratívy
Podľa ekonomickej riaditeľky spoločnosti Službyt Levice Márie Rybárovej táto zmena pomôže práve pri znižovaní administratívy, na ktorú sa mnohí často sťažujú. „Teraz musíme predkladať účtovné závierky daňovému úradu ako súčasť daňového priznania, takisto ich dávame do zbierky listín a zverejňujeme v obchodnom vestníku. Je to niekoľkonásobné zverejňovanie a ukladanie tých istých dokumentov na rôzne miesta. Toto všetko by mal register odstrániť,“ tvrdí Rybárová.

Účtovná závierka, ktorá sa bude vkladať do registra, musí byť najneskôr do šiestich mesiacov schválená valným zhromaždením. Ak spoločnosť podlieha auditu, tak sa k nej
v rovnakom termíne priloží aj správa audítora.

Firmy v konkurze
Novinky v rámci novely zákona o účtovníctve čakajú aj firmu, ktorá sa ocitne v konkurze. Doteraz takáto spoločnosť musela pred vstupom do likvidácie zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. Po tom, ako jej začal bežať čas konkurzu, začala spadať aj pod nové účtovné obdobie, za ktoré musela vždy ku koncu roka opäť vypracovať závierku. Tá sa však nikomu – žiadnym úradom – nepredkladala.

Po zmene bude platiť, že podnikateľ podá daňové priznanie tiež samostatne za obdobie pred likvidáciou a po nej, ale závierku urobí za celé obdobie trvania konkurzu, ak neskončí najneskôr do dvoch rokov. „Spoločnosť v likvidácii, respektíve v konkurze, otvorí účtovné knihy ku dňu vstupu do konkurzu a uzatvorí ju po jeho skončení. S daňového hľadiska však nedichádza k zmene,“ dopĺňa Sameková.

Ďalšia zmena v novele zasiahne pozemkové spoločenstvá, a to tak lesné, ako aj poľnohospodárske. Doteraz ako jediné právnické osoby mohli mať jednoduché účtovníctvo. Od nového roka budú musieť prejsť na podvojné.  


 


01 - Modified: 2004-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Šéf Hyundai odsúdený na dva roky podmienečne 02 - Modified: 2004-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Finančná pomoc na rozvoj Gruzínska 03 - Modified: 2004-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kalifornia žaluje Enron 04 - Modified: 2004-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: General Motors koncentroval moc do Zürichu 05 - Modified: 2004-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Referendum o zmene EdF 06 - Modified: 2004-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Alstom nevylučuje nové problémy
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. máj 2023 11:16