Pixabay
StoryEditor

Recept na kvalitný život: Takto sa v zdraví dožijete veľmi vysokého veku

13.11.2017, 11:35
Autor:
ČTKČTK
Aktívny spoločenský život, ktorý stimuluje mozog, správny jedálniček umožňujúci udržať si primeranú váhu, primeraná fyzická aktivita.

To je recept na starnutie v zdraví, píše taliansky denník Corriere della Sera.

V dnešnom hyper-efektívnom svete, kde sa všetko zrýchľuje, nie je dovolené zostávať pozadu. Krehkosť akejkoľvek povahy sa netrpí a často je len ťažko tolerovaná. To platí aj pre starých ľudí, ktorí tvoria čím ďalej tým početnejšiu vrstvu populácie. Vek však so sebou prináša väčšiu krehkosť a zraniteľnosť, a preto sú seniori vytláčaní zo spoločnosti a zo života. Krehkosť však nie je osudom, ktorý nás nevyhnutne po prekročení 65. roku čaká.

"Treba jasne povedať, že elixír dlhovekosti neexistuje. Starnúť a pritom si udržať dobré zdravie je však možné, ak čo najviac oddialime nástup krehkosti a zraniteľnosti," vysvetľuje Nicola Ferrarová, predsedníčka talianskej Spoločnosti pre gerontológiu a geriatriu (SIGG). "Krehký starec na prvý pohľad nevyzerá taký zraniteľný, ale funkčnosť jeho organizmu sa postupne zhoršuje: tú si niečo zlomí alebo prekoná chrípku, ale aj smútok môže nezvratne zhoršiť jeho stav," dodáva.

Krehkosť prichádza postupne, bez toho aby sme si to uvedomovali: myšlienky sú menej jasné, krok je menej pevný, pohyby sú pomalšie a svaly slabnú. Stačí potom maličkosť, aby starý človek prišiel o svoju rovnováhu. Zraniteľnosť sa však môže merať, a tak môžeme zistiť, koľko krokov nás ešte od tejto hranice delí.

"Ak má starý človek problém udržať rovnováhu v stoji, napríklad keď jednu nohu prednoží, ak sa nedokáže ľahko a bez podpory zdvihnúť zo sedadla, ak sa jeho chôdza spomalí na menej ako jeden meter za sekundu, potom v dvoch prípadoch z troch príde do štyroch rokov o svoju sebestačnosť," hovorí viceprezident Talianskej spoločnosti pre geriatrickú kardiológiu Niccolò Marchionni.

Zvlášť správna chôdza je podstatným faktorom umožňujúcim zistiť stupeň zraniteľnosti, pretože to je aktivita, ktorá veľmi závisí od celkového stavu nervstva a svalov: správna chôdza sa nedarí, ak sa zhorší motorická koordinácia, ako sa to deje zároveň s poklesom kognitívnych funkcií; ak človek trpí zápalom alebo sarkopenickou obezitou, keď sú svaly prerastené tukom a už nie sú funkčné.

Dobrou správou je, že čas, kedy sa staneme zraniteľnými, nie je daný geneticky, a teda môže byť oddialený. Recept je jednoduchý: aktívny spoločenský život, aby sa stimuloval mozog, zodpovedajúca a nie príliš hojná strava, ktorá je bohatá na výživné látky, pravidelná fyzická aktivita podľa zdravotného stavu. Cieľom je zabrániť tomu, aby sme v starobe prežívali len choroby a utrpenie.

Žiť dlhšie znamená žiť dlhšie v nemohúcnosti? Väčšinou je to tak, ale údaje z rôznych európskych krajín ukazujú, že tu sú výnimky, napríklad Taliansko a Španielsko, kde ľudia žijú v nemohúcnosti kratšiu dobu. Opakom sú Island a Fínsko, kde sa síce žije dlho, ale horšie. Taliansko a Španielsko sú krajiny, kde sa najviac jej ovocie a zelenina, zatiaľ čo strava na Islande alebo vo Fínsku má k stredomorskej diéte ďaleko. To svedčí o tom, že si môžeme udržať zdravie do vyššieho veku životným štýlom.

Je potrebné povedať, že sa všetci nestaneme Matuzalemom: ak žijeme zdravo, rovnako neprekročíme maximálnu dĺžku života, ktorá sa zrejme pohybuje okolo sto dvadsiatich rokov. "Znamená to však, že sa môžeme dožiť vysokého veku v dobrej fyzickej kondícii a samostatní," zdôrazňuje Niccolò Marchionni. "Stáva sa to stále častejšie: v posledných desiatich rokoch sa v Taliansku počet storočných zvýšil o 300 percent, dnes ich je asi 17 000. A všetci sú čulí a energickí," dodáva.

01 - Modified: 2023-05-19 15:00:00 - Feat.: - Title: Vyživte svoje pleť aj zvnútra: Tieto nápoje sa postarajú o jej hebkosť, pevnosť a žiarivosť 02 - Modified: 2023-05-19 09:33:46 - Feat.: - Title: Zlaté mlieko: Nápoj, ktorý bojuje so starnutím, problémami so spánkom či oslabenou imunitou 03 - Modified: 2023-05-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Návod na spomalenie starnutia: Ako telu a duši nepridávať roky? 04 - Modified: 2023-05-04 05:30:00 - Feat.: - Title: Pozor na hudbu či leňošenie. Týchto sedem činností vám poškodzuje mozog, odkazuje odborník 05 - Modified: 2023-04-24 10:32:24 - Feat.: - Title: Zuzana Fialová o starnutí: Pribúdajúcich rokov sa nebojí, mráz jej behá po chrbte z niečoho iného!
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
08. jún 2023 09:43